web analytics

Nepodceňujte vibrácie pri používaní krovinorezu

Keď si kúpite nový krovinorez alebo strunový vyžínač s benzínovým motorom, súčasťou návodu na používanie bude aj výstraha pred vibráciami a doporučenie používať antivibračné rukavice pri kosení trávy. Najmä pri používaní motorových kosačiek vo svojej domácej záhrade máme tendenciu tieto odporúčania ignorovať. No nemali by sme, ak sa chceme vyvarovať neskorším zdravotným problémom.


Pohon žacej hlavy s plastovou strunou na trávu alebo oceľovým kotúčom na odstránenie náletových drevín zabezpečuje spaľovací motor. Lacnejšie krovinorezy sú vybavené dvojtaktným motorom, drahšie štvortaktným. Najmä tie dvojtaktné aj napriek dobrej konštrukcii prenášajú do kosačky značné vibrácie a ak kosíme naozaj veľkú plochu, čo nám trvá niekoľko hodín, tak vtedy môžu byť vibrácie nepríjemné a môžu mať obmedzujúci dopad na naše zdravie.

Možno si nič neuvedomíme prvý deň, ale druhý deň po kosení, najmä ak nie sme na dlhé kosenie krovinorezom zvyknutí, sa môžu dostaviť bolesti v dlani alebo predlaktí, znížená úchopová sila dlaní a problémy s pohyblivosťou, ktoré odoznejú tak do troch dní. Pritom pomoc je veľmi jednoduchá.

Nemusíte kupovať špeciálne antivibračné rukavice. Ale minimálne hrubé pracovné rukavice by ste na rukách počas kosenia mali mať. Veľmi vhodné sú hrubé zateplené kožené pracovné rukavice s prstami. Alebo môžete použiť o dve čísla väčšie pracovné rukavice a pod ne si na ruku dať cyklistické rukavice bez prstov. Predávajú sa v akciách aj v hypermarketoch za pár eur a ich vypolstrované časti dlaní spolu s vrchnými pracovnými rukavicami dokonale ochránia vaše ruky od vibrácií kosačky.

Pretože cez dlane a ruky sa môžu vibrácie počas dlhého kosenia preniesť až do krčnej chrbtice a netrénovanému záhradkárovi môžu spôsobiť nepríjemné bolesti. Nevyplatí sa byť falošným hrdinom a chcieť pokosiť celú záhradu na jeden záťah. Kľudne si po hodinke spravte pauzu. Doprajte oddych sebe aj kosačku nechajte trochu vychladnúť, dajte si šálku čaju alebo kávy a neskôr pokračujte v kosení.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.