web analytics

Predjarný postrek a iné formy ochrany

P3220034 Ešte je len koniec marca, no na túto dobu nezvyčajne teplé počasie mení záhradu doslova zo dňa na deň. Veď len čo som stihla ostrihať vinič, už som sa musela pustiť do rezu jabloní a hrušiek. No a odrazu sú na stromkoch nielen púčiky, ale už aj rozkvitnuté kvietky. A to je signál, že na prvý postrek je najvyšší čas. Čím teda postrekovať. A sú aj nejaké iné možnosti ako ochrániť naše rastlinky?


Takzvaný predjarný postrek je vo všeobecnosti pokladaný za ten najzákladnejší spôsob ochrany rastlín. Jeho cieľom je zlikvidovať škodcov, prezimujúcich v kôre stromov, prípadne v pôde či v okolí budúcich púčikov. Postrek sa robí skoro na jar, v období, keď púčiky ešte len rašia. Škodcovia vtedy vyliezajú a chystajú sa na nich pomaškrtiť. Aby sme im v tom zabránili, ideále je stihnúť postrek najneskôr do rozkvitnutia stromu.

Jarná ochrana je nevyhnutná

Aj keď možno nie všetci ste zástancami používania chémie v záhrade, predjarný postrek sa neoplatí vynechať. Niektorí síce tvrdia, že tá tohtoročná teplá zima skôr škodcov oslabila, keďže sa ani poriadne pred mrazom nezakuklili, všeobecný názor je však taký, že počas tuhých mrazov škodcovia zmrznú. No a keďže tento rok žiadne výrazné mrazy neboli, je predpoklad, že škodcov bude zrejme viac.
Či už táto zima škodcov oslabila alebo nie, zistíme až neskôr. Dovtedy ale máme možnosť urobiť aspoň tú najzákladnejšiu ochranu. Našťastie prípravkov na predjarný postrek je viacero. Pozitívne ale je, že sa jedná zväčša o šetrné prípravky na báze rastlinných olejov, vhodné aj na ekologické pestovanie. Tie vytvoria na povrchu tela škodcu jemný film. Vďaka nemu chrobák nemôže dýchať a udusí sa. Jemný film sa vytvorí aj na jednotlivých konárikoch a ten potom prípadných ďalších škodcov odpudzuje. Takýto olejový postrek je vhodný najmä u viniča a jadrovín. No ja ho využívam aj na drobné ovocie ako sú černice a všetky druhy ríbezlí.

Súvisiace:  Rakety sa v záhrade nestrieľajú

lepové dostičky

Biele lepové doštičky na piliarky

Pri kôstkovinách je situácia trochu iná. Najväčšími škodcami sú muchy piliarky. Tie kladú vajíčka do rozkvitnutých kvietkov napríklad čerešní a sliviek. Ochrana je možná pomocou postreku. Ten sa robí vo fáze opadávania prvých kvetných lupienkov. No keďže tu už treba použiť chémiu, ja osobne sa jej radšej vyhýbam. Už roky sa mi osvedčilo použitie bielych lepových doštičiek. Hoci sa tieto považujú len za akúsi signalizáciu, či sa už piliarky objavili, no ak tých piliarok nie sú húfy, poslúžia doštičky ako celkom účinná ochrana. Dôležité je len, aby ste ich vyvesili do koruny stromu v pravý čas a aby ich bolo dosť. Píše sa, že vyvesiť ich treba aspoň dva týždne pred kvitnutím. Ja ich vešiam vtedy, keď už vidím na púčiku náznak bielej farby lupienkov a na jeden strom dávam tri až štyri lepové doštičky. Všetko však záleží od veku stromu a hlavne od veľkosti koruny.

stromy

Predjarný postrek je teda základ. Ak ste ho už urobili a zároveň aj rozvešali biele lepové doštičky na jadroviny, máte chvíľu pokoj. Ďalšia ochrana spočíva v postreku proti moníliovej spále. Tá sa prevádza u sliviek, čerešní, višní a marhúľ v čase opadávania prvých kvetných lupienkov. Ak máte to šťastie, že sa moníliové usychanie plodov vo vašej záhrade v minulých rokoch neobjavilo, môžete tento postrek pokojne vynechať.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.