web analytics

Sú Windows XP nebezpečné?

windows-xp-professional-free Začiatkom apríla 2014 skončila podpora operačného systému Microsoft Windows XP, používanom na osobných počítačoch a notebookoch. Čo však neznamená, že ho nemôžete ďalej používať. Hoci sa svetom prevalila vlna poplašných správ o tom, aké hrozí nebezpečenstvo, pravda je niekde úplne inde. Ako vždy vo svete biznisu, aj tu išlo v prvom rade o snahu výrobcu presvedčiť spokojných užívateľov Windows XP, aby ich zahodili a kúpili so nové Windows 8. Samozrejme s novým počítačom, pretože staré jednoducho nové windowsy neutiahnu. Ale skutočne treba fungujúci systém zahodiť?


Viac ako desať rokov sa používali počítače so systémom MS Windows XP v domácnostiach, na obecných aj štátnych úradoch a tiež vo firmách. Niekde ako počítače na všetko, niekde ako špecializované stroje s jediným programom. Za ten čas si aj ľudia, ktorí nemajú k počítačom blízko, zvykli ich používať a hlavne ovládať. Mali by teraz prejsť na nový systém a učiť sa všetko odznovu?

Výrobca systému Windows XP oznámil, že od apríla 2014 nebude tento svoj produkt podporovať. Čo to znamená?

Že už nebude možné stiahnuť cez internet aktualizácie MS Windows XP. V reči obyčajného človeka, ak sa v systéme zase objaví bezpečnostná alebo iná chyba, ostane nezaplátaná. A cez ňu budú môcť hackeri a iní útočníci napadnúť váš počítač a ukradnúť vám z neho citlivé údaje a súbory alebo využiť váš počítač na rozosielanie vírusov alebo na útoky na iné počítače, známe pod skratkou DDOS.

Takýchto chýb sa doteraz objavili vo Windows XP možno stovky, veď aktualizácie sa vydávali každý týždeň a niekedy aj častejšie. Čo teda nesvedčí o príliš kvalitnej práci programátorov, však? Práve preto každý rozumný užívateľ osobného počítača s akoukoľvek verziou Windows používal na svojom stroji program zvaný antivírus a firewall, občas spojené v jeden celok. Jeden bránil spusteniu nebezpečných programov a druhý bránil počítač pred vniknutím do neho cez internet. Takže bolo úplne jedno, koľko bezpečnostných dier nechali programátori Microsoftu vo svojom operačnom systéme Windows XP.

Antivírus a firewall ochráni váš počítač dostatočne

Antivírové programy sú nastavené tak, aby automaticky z internetu načítali definície novoobjavených vírusov a vedeli tak brániť váš počítač proti útokom zvonka. Aj systém Windows XP sa dal nastaviť tak, aby sa automaticky sťahovali bezpečnostné a aktualizačné záplaty. To však občas viedlo k automatickému stiahnutiu neodladenej záplaty a tým k znefunkčneniu celého systému, čo sa len ťažko dávalo dokopy. A tiež každá aktualizácia nie len že zaberala miesto na disku, ale aj spomaľovala váš počítač. Ktorý mohol byť po dvoch či troch rokoch používania taký pomalý, že ste vážne uvažovali o kúpe nového.

Preto mnoho najmä podnikových užívateľov po nainštalovaní čistého OS Windows XP a stiahnutí najnovších aktualizácií zablokovalo ďalšie automatické aktualizovanie operačného systému Windows XP a ponechalo len aktualizovanie antivírusu a firewallu, teda vstupných ochranných programov do počítača. Takto nastavené a chránené počítače pracovali desiatku rokov a pracujú dodnes. Bez nároku na potrebu zvyšovania výkonu procesora lebo veľkosti operačnej pamäte RAM. A bez rizika ohrozenia zvonka.

Nevyhadzujte zbytočne funkčný počítač

Takže to, či Microsoft hľadal a nachádzal bezpečnostné diery a mnohé z nich zaplátaval často aj niekoľko rokov od upozornení na ne od vývojárov software, je celkom irelevantné, keď viete, že váš počítač chráni kvalitný bezpečnostný program od firmy, na ktorú sa dá spoľahnúť. V Čechách je obľúbený program Avast, na Slovensku zase NOD od firmy ESET. No dostupné sú aj iné riešenia, podľa vašich preferencií a jazykových znalostí.

Ak teda váš počítač s Microsoft Windows XP stále funguje a ste s ním spokojný, nevyhadzujte ho len preto, že v médiách beží marketingová masáž na MS Windows 8. Zbytočne by ste vyhodili peniaze von oknom. Na starom počítači vám nový OS aj tak nepôjde a na nový by ste si museli okrem všetkých programov preniesť aj všetky svoje súbory, dokumenty, fotky, uložené heslá. Stojí vám to za to?

Ozaj, vedeli ste, že operačný systém na svoj počítač nemusíte kupovať? Keď teda chcete Windows, tak ten áno. Ale sú tu rovnocenné, ak nie kvalitnejšie alternatívy, len sa o nich menej hovorí, lebo sa na nich nedá zarobiť. Teda rôzne verzie linuxu, medzi ľudmi je najznámejšia asi distribúcia Ubuntu, si môžete zadarmo stiahnuť a nainštalovať na ľubovolný počet počítačov bez rizika, že vás bude obťažovať a zastrašovať taká pofidérna organizácia, ako je BSA (v Čechách zrušená) a pritom ovládanie je podobne jednoduché pomocou myši, ako vo Windows. A nie je bez zaujímavosti, že posledné verzie Windows už sa približujú svojou jednoduchosťou k linuxu. Ešte možno jedna dve verzie a Windows 10 snáď bude tak jednoducho ovládateľný ako je linux dnes.
 

 

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.