web analytics

Skladaný múrik na oddelenie mulču v záhone

Mulčovanie záhonov je metóda rozšírená predovšetkým pri pestovaní zeleniny. Okrasné kvety ľudia ešte stále okopávajú, nie len v mestách pri bytovkách, ale aj na dedine. Pritom princíp je rovnaký bez ohľadu na rastliny. Ako oddeliť vrstvu mulču okolo kvetov od trávnika?


Postupne ukladaná vrstva nástieľky z pokosenej trávy okolo kvetov nie iba bráni vyrastaniu buriny medzi kvetmi, ale aj šetrí vodu tým, že jej bráni vo vyparovaní. Menej polievania a žiadne okopávanie vám dáva viacej času na to, aby ste si svoju záhradu užili. Treba len vyriešiť jedne problém. Vrstva mulču sa postupne zvyšuje, ako teda zabrániť jej sypaniu sa na trávnik? Ako mulč od trávy deliť tak, aby to bolo nie len funkčné, ale aj estetické?

Jednou z možností je vystavať nízky suchý múrik z betónových tehličiek, používaných na chodníky.

Nízky múrik nepotrebuje betónový základ, ale aj tak je potrebné terén pod ním upraviť. Najprv si vyznačte líniu múrika. Podľa vášho gusta môže byť priama alebo aj v tvare vlnovky. Záleží len od vás. Potom v tejto línii je treba terén urovnať podľa vodováhy v šírke asi na lopatu. Z hrboľov zem odstráňte, do priehlbín príde hutnejší materiál. Línia budúceho múrika by nemala byť príliš utopená v teréne, stačí drážka do max. 5 cm hĺbky.

Takto vytvorenú plochu pre múrik vyložte geotextíliou, ktorá zabráni prerastaniu nežiadúcej buriny. Na jej fixovanie použite materiál na múrik – betónové tehličky.

Teraz treba vytvoriť pevnú, no vode priepustnú vrstvu. Ideálne je drvené kamenivo alebo riečny štrk frakcie 16-32 (teda veľkosť kamienkov priemeru 16 až 32 mm). Drvené kamenivo lepšie drží pevne spolu, riečne okrúhliaky môžu niekomu pripadať krajšie. Stačí vyložiť a urovnať vrstvu o výške do 10 cm.

Na vyrovnaný základ zo štrku ukladajte jednotlivé tehličky a pomocou gumového kladiva ich vyrovnávajte a hutnite podklad zároveň. Keďže základ je širší, ako tehličky, bude aj pevný. Po položení niekoľkých betónových kvádrov v prvej vrstve uložte aj druhú vrstvu s posunutím o polovicu dĺžky kvádra, previazanie vrstiev spevní múrik.

Keď je celý múrik vyložený, urovnajte prednú vrstvu štrku do efektného svahu. So zadnou sa trápiť nemusíte, bude skrytá pod vrstvou mulču.

Teraz už môžete preschnutú pokosenú trávu bez obáv sypať ku kvetom, mulč sa vám nebude sypať do trávnika.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.