web analytics

Strechu nad hlavou si treba chrániť

Vlastníte alebo staviate svoju vytúženú nehnuteľnosť? Domáca idylka vo vlastnej nehnuteľnosti je splneným snom mnohých ľudí. Avšak málokto si uvedomuje, že dlhodobá bezproblémová idylka, je ohrozovaná množstvom nástrah.

Výstavba alebo kúpa nehnuteľnosti predstavuje veľké rozhodnutie, ktoré nikto nerobí zo dňa na deň. Spája sa s investovaním väčšieho množstva peňazí, času a aj energie. No ten pocit, sadnúť si po niekoľkých mesiacoch či rokoch dlhého očakávania vo vlastnej obývačke, rozhodne stojí za to.

 

Nadobudnutím vlastnej nehnuteľnosti však starosti nekončia. Aby nám nehnuteľnosť robila radosť dlhé roky a idylka sa nezmenila na peklo, treba sa o svoje hniezdočko starať a najmä ho zodpovedne strážiť. Existuje viacero možností, ktorými vieme nástrahy, ktoré číhajú na našu nehnuteľnosť, eliminovať na minimum. Na niektoré treba myslieť hneď v začiatkoch výstavby, ďalšie je možné doplniť aj po rokoch užívania.

Použité stavebné materiály sú základom úspechu

Šetrenie na použitých stavebných materiáloch sa nevypláca, keďže nehnuteľnosť je spoločník na dlhé roky. Z dôvodu použitia nekvalitných materiálov, môžu postupom času začať vznikať problémy.

Základným problémom viacerých nehnuteľností je vznik puklín na stenách. Pukliny môžu predstavovať neškodné problémy ako je opotrebovanie omietky (pri starších domoch), no taktiež môže ísť o príznaky vážnejšieho poškodenia statiky nehnuteľnosti.

Nezvládnutá izolácia sa prejaví mokrými mapami na stenách, ktoré sa časom môžu rozvinúť až do plesní. Taktiež aj nesprávne spádovanie balkónov a terás môže spôsobiť neočakávané problémy. Pokiaľ dažďová vody nesteká, ale postupne sa hromadí, v prípade silnejších lejakov, môže spôsobiť vytopenie nehnuteľnosti.

 

Pri výstavbe vlastnej nehnuteľnosti, viete základné stavebné problémy ovplyvniť výberom kvalitného projektanta, použitých materiálov a skúsenej stavebnej firmy. Pri kúpe už postavenej nehnuteľnosti, vznik chýb pri výstavbe ovplyvníte ťažko. Väčšinu z nich však viete odhaliť pri obhliadke alebo nazretím do projektovej dokumentácie. Pokiaľ sa do stavebníctva nevyznáte, nebojte sa na obhliadku prizvať aj skúseného odborníka.

Vrtochy počasia neovplyvníte

Základnú ochranu nehnuteľnosti pred vrtochmi počasia zabezpečuje správna izolácia, ktorá v zime chráni nehnuteľnosť pred silnými mrazmi a v lete pred horúcim slnkom. No najmä silné búrky a víchrice vedia narobiť obrovské škody.

Pred škodami spôsobenými bleskom možno nehnuteľnosť chrániť bleskozvodom. Pri rodinných domoch bleskozvod nie je zákonnou podmienkou, no napriek tomu sa pri výstavbe nových domov začínať používať čoraz častejšie. Odborne namontovaný bleskozvod pomáha eliminovať škody, ktoré vznikajú pri údere bleskom.

Nehody sa stávajú

Menšia či väčšia nehoda v domácnosti, sa môže prihodiť každému. Pokazená práčka môže vytopiť časť domu, či v prípade bytu aj susedov pod vami. Zabudnuté jedlo v trúbe spôsobiť požiar.

 

Nehody predstavujú neočakávané udalosti, ktorým možno predchádzať len ťažko. Avšak možno v nehnuteľnosti namontovať nenápadných pomocníkov, ktorí pomôžu ich vznik odhaliť v krátkom časovom intervale, a predchádzať tam vzniku závažnejších poškodení.

Vhodným pomocníkom je napríklad detektor oxidu uhoľnatého, ktorý vzniká pri spaľovaní uhlia, dreva, plynu či oleja. Pri zachytení oxidu uhoľnatého vás prístroj upozorní na vzniknutý problém, čo môže znamenať nielen záchranu nehnuteľnosti, ale dokonca aj vášho života.

Poistenie nehnuteľnosti pomôže kľudnejšie spávať

Nech sa snažíte svoju nehnuteľnosť chrániť akokoľvek, riziko vzniku niektorých neočakávaných udalostí tu bude vždy. Silné vrtochy počasia môžu poškodiť aj tú najdokonalejšie postavenú nehnuteľnosť. Vodovodný kohútik sa môže rozhodnúť vypovedať službu aj pokiaľ nejavil žiadne známky opotrebovania.

 

Aj z banálnej udalosti môže dôjsť k vážnemu poškodeniu, čo môže znamenať vysoké finančné náklady, ktoré si domácnosť nemôže dovoliť. Poistenie nehnuteľnosti predstavuje výbornú možnosť, ako sa na tieto situácie pripraviť.

 

Pomôže vám pokryť náklady, ktoré vznikli pri odstraňovaní škody. Avšak poistenie nehnuteľnosti je zamerané len na škody, ktoré vznikli na samotnej stavbe. Pokryje škody spôsobené napríklad na streche, stenách a pod. Pre ochranu celej domácnosti je ho vhodné doplniť o poistenie domácnosti, ktoré kryje škody spôsobené na zariadení domácnosti.

Kombináciou správnej stavby, bezpečnostných prvkov a poistenia nehnuteľnosti, vytvoríte správne predpoklady pre čo najväčšiu ochranu svojho bývania. Môžete tak pokojne spávať s pocitom, že pre ochranu svojho hniezdočka ste spravili maximum, a ak aj nejaké problémy nastanú, ich škody znížite na minimum a s odstránením vám pomôže poistenie.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.