web analytics

Izbové kvety v byte: Ktorým nevadí, keď na ne zabudnete?

ficus-kvet Radi by ste si spestrili prostredie svojho bytu nejakou zeleňou, ale pritom nie ste veľmi starostliví v starostlivosti o kvety? Zabúdate ich zalievať, o pravidelnom hnojení alebo dokonca presádzaní ani nehovoriac? Potešíme vás, nájdu sa kvety, ktoré zďaleka toľko starostlivosti nevyžadujú.

Nemusíte sa obávať, aj tí, ktorým sa občas vytratí z hlavy, že majú kvetinu zaliať a pohnoja ju až vo chvíli, keď už o to takmer sama volá, majú šancu stať sa pestovateľmi. Pretože mať doma izbové kvety je fajn. Nielen že vám spestria a zútulnia prostredie. Majú tiež pozitívny vplyv na vaše zdravie. S nimi sa skrátka budete doma cítiť lepšie. Prečisťujú vzduch, chytajú nečistoty, zvyšujú vzdušnú vlhkosť, takže sa vám bude lepšie dýchať. Skrášlia váš domov. Avšak aby plnili tieto svoje funkcie, je potrebné zabezpečiť jednu jedinú vec, a to aby prežili vašu starostlivosť nestarostlivosť. Vybrali sme preto niekoľko kvetov, ktoré toho zase tak moc nepotrebujú. Vaše staranie-nestaranie sa preto pokojne prežijú.

Palma zvaná podľa draka

Ktoré izbové rastliny sa uspokoja s málom? Patrí medzi ne napríklad dračinec. Podobá sa palme. Jeho nároky sú úplne minimálne. Priame slnko nijako zvlášť nemusí, najlepšie sa vyžíva v polotieni. Nepotrebuje mať ani veľmi horúco, optimálnych je asi 18°C, v zime potom 10-12°C. Zabúdať by ste nemali snáď jedine na to, že vzduch by mal byť trochu vlhkejší.

Svokrin jazyk vás ohovárať nebude

Ostré dlhé listy, ktoré vo väčšine z vás asociujú jazyky, tak to je Tenure alebo aj svokrin jazyk. Má na sebe svetlé škvrny, niekedy je tiež lemovaný na okrajoch žlto. Aj táto populárna kvetina je na starostlivosť nenáročná. Zvládne prakticky akékoľvek podmienky vrátane priameho slnka, ktoré prináša listy s veľa veľkým žltým zafarbením. Zaliať ju stačí len občas a teploty sú ideálne od 20 do 25°C. V zime by mala teplota byť cca 14°C. Prakticky ju nie je treba ani presádzať, stačí len občas utrieť listy od prachu. Pokiaľ naň zabudnete, svokrin jazyk vás rozhodne ohovárať nebude.

Zabudnutú zálievku odpustí

fikus Fikus benjamín vás tiež svojou pozornosťou príliš obťažovať nebude. Má ale rád svetlo a za jeho dostatok mu nebude vadiť ani suchší vzduch. Žiadne veľké nároky vás nečakajú ani v otázke teploty, desaťstupňové znáša v zime celkom bez problémov. Nemali by ste ho ale prelievať, naopak zabudnutá zálievka nevadí. Tiež ho neprehnojujte a nedávajte do prievanu.

Lopatky, ktoré pokvitnú

Veľmi obľúbenou rastlinou je tiež lopatkovec so svojimi listami pripomínajúcimi toto náčinie. Jediné čo je potrebné pri starostlivosti o neho urobiť, odstrániť odkvitajúce kvetenstvo. Pokiaľ na to nezabudnete, bude rastlina rásť krásne po celý rok a nebude od vás okrem občasnej zálievky vyžadovať prakticky nič. Výborne sa jej darí ale na východnej strane.

Africká rastlina zvládne preliatie aj nedostatok vlahy

Ideálom hlavne pre začínajúcich pestovateľov je zamiokulkas. Tento sukulent pochádzajúci z Afriky bez problémov zvládne ako preliatie, tak vyschnutie. Teplota miestnosti, kde bude rásť, by ale nemala klesnúť pod 12°C. Radosť jej urobíte, keď jej občas orosíme listy. V zime ju pokojne môžete uložiť na svetlejšie miesto, naopak v lete uvíta skôr polotieň.

Brečtan zničíte jedine státím vo vode

Konečne, pomerne nenáročný je aj brečtan. Vystačí si s viac či menej pravidelnou zálievkou, avšak pozor. Neprelejte ho, to mu rozhodne nesvedčí. Pokojne ale nechajte pôdu aj trochu viac vyschnúť, to mu nevadí. Ak ho budete chcieť zničiť, nechajte ho stáť vo vode, to nemá rád a potom čoskoro uhynie. Naproti tomu pekným rastom sa vám odvďačí, ak si aspoň občas nájdete chvíľku a pohnojíte ho tekutým hnojivom vo vode alebo tiež pridáte do pôdy trochu rašeliny.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.