Pestovanie ovocia v záhrade je vaším koníčkom a radi si vylepšujete váš stôl vlastnými produktami? Potom je každá škoda v záhrade pre vás nepríjemná a zhoršuje príjem vitamínov. Možno ste aj spozorovali, že začali schnúť plody malín. Predvčerom ešte šťavnaté a sladké bobuľky sú dnes suché na prach, ako sušienky. Čo to spôsobuje a ako sa tomu brániť?
Je to nepríjemné, keď sa idete „napásť“ po raňajkách do záhrady a zistíte, že úrodu vám skonzumoval niekto pred vami. Celý rok sa snažíte, investujete čas aj peniaze, aby ste získali aspoň sčasti potravinovú nezávislosť a zdravie z vlastného pozemku a potom zlíže smotanu obrazne povedané niekto druhý.
V prípade suchých malín je na vine váš sused, chovateľ včiel. No skôr by sa patrilo napísať nezodpovedný a sebecký producent medu. Nestará sa poriadne o svoje včely, stačí mu vyrabovať včelstvo o med, aby mal svoj zisk a zvyšok ho nezaujíma. A ani vodu im poriadne nedá. Pasie svoje včely na cudzom pozemku, parazituje. Ako keby ste vy vyhnali ovečky na susedovu lúku, však čo, je to len tráva. zato žinčicu, bryndzu, vlnu aj baraninu zjete sám.
Kým susedovu sliepku „ponúknete“ vašou slepačou polievkou, baranča môžete poslať na gril, čo s včelami? Máme naťahať nad malinoviskom siete? Chrániť ich ako hrozno pred škorcami? Včely sú v tom nevinne, zodpovedný je včelár. Rovnako ako chovateľ mačiek, ktorému sa zverenkyne túlajú po chotári, po susedoch a špinia im do záhonov. Zákon je však neoblomný. Či krava, ovca, sliepka alebo mačka, nesmie sa túlať po cudzom. No a keď je ruka zákona neschopná, ľahko sa nájde ruka schopnejšia, aby problém vyriešila.
Pridať komentár