web analytics

Nie je skalpel ako Scalpel

Pri slove „skalpel“ sa mnohým vybaví ostrý chirurgický nástroj, s ktorým už mali tú česť. No sú aj takí, ktorí pri slove „Scalpel“ si predstavia ako žiletku ostrý model auta na diaľkové ovládanie, s ktorým je možné pretekať a vyhrávať. Kto taký Scalpel vyrába a ako vlastne vyzerá?

Diaľkovo ovládané modely, alebo hračky, dostať kúpiť nie len v špecializovaných obchodoch či supermarketoch, ale sú často tiež vyrábané nadšencami a zručnými kutilmi. V závislosti od ich určenia sa odvíja aj ich kvalita či technické parametre a dosahované výkony. Niektoré majú za cieľ iba pobaviť, iné sú určené na dosahovanie špičkových športových výkonov a od toho sa odvíja nezriedka aj ich celková cena či náklady na používanie.

Model Scalpel rakúskej firmy Robitronic vychádza z podstatne väčších modelov automobilov, je však postavený v mierke 1:18 a jeho celková dĺžka je niečo nad dvadsať centimetrov.

Scalpel

Model auta je poháňaný elektromotorom a malým akumulátorom a pomocou riadiacej aparatúry je ovládaný nie len smer jazdy ale aj rýchlosť, brzda a spiatočka. Model pripravený na jazdu má hmotnosť cca 320 gramov a na jedno nabitie vydrží jazdiť až desať minút. Potom je potrebné akumulátor vymeniť a model je pripravený na ďalšiu jazdu. Podľa prevodov, ktoré zohľadňujú nie len dĺžku pretekárskej trate, ale aj jej členitosť, dosahuje model Scalpel rýchlosť 25 až 35 km/h. Ak si predstavíme, že to autíčko jazdí na dráhe širokej asi jedne meter na celkovej ploche cca 10×20 metrov, je to úctyhodný výkon.

Dráhy sú postavené zväčša v halách na povrchu, tvorenom podkladovým kobercom, na ktorom jeho mechové pneumatiky majú veľmi dobrú priľnavosť. Model patrí medzi takzvané „zadokolky“, teda modely áut poháňané len zadnou nápravou. Napriek svojej veľkosti, či skôr malosti, autá majú diferenciál aj nezávislé odpruženie predných kolies, nezriedka tlmiče perovania.

Súvisiace:  Urobte svoju chatu neodolateľnou

Pre všetkých nadšencov pretekania s malými modelmi automobilov je Robitronic Scalpel dodávaný ako stavebnica. Teda v úhľadnej kartónovej krabici dostanete všetky potrebné súčiastky, zabalené podľa jednotlivých celkov, spolu s prehľadným „explozívnym“ návodom na montáž. K modelu je potrebné zakúpiť regulátor otáčiek motora, servo riadenia a riadiacu súpravu. A pochopiteľne pohonné batérie a ich nabíjačku. Pre súťažného automodelára-pretekára je však otázka nabíjačky aj riadiacej súpravy otázkou len prvého nákupu pri začiatku pretekania.

Mnoho jazdcov však svoj model Scalpel upravuje a rôzne „tuninguje“. Najčastejšie menia rozvor z pôvodných 129 mm, vhodný na členité dráhy, na 140 alebo 150 mm. Tiež sú menené niektoré plastové diely za duralové, často eloxované v obľúbenej farbe pretekára.

Veľkou výhodou modelu Robitronic Scalpel je nie len jeho malá veľkosť, ale aj nízke prevádzkové náklady. Malý motor je lacný a vyžaduje malé baterky, ktoré sú tiež lacnejšie, ako tie veľké do väčších modelov. Malé baterky tiež nepotrebujú silné a drahé nabíjačky. Rovnako tak kolesá sa menej opotrebujú a tiež menej stoja pri nákupe. Vlastne všetky súčiastky, ktoré sa môžu v pretekárskom zápale poškodiť, sú veľmi lacné. A nakoniec aj pretekanie na menšej dráhe je lacné, pretože nie je potrebné si prenajímať veľkú sálu a kúriť veľa priestoru.

Model Scalpel a jeho modifikácie nie sú vhodné na jazdu vonku na asfalte alebo parkoviskách. No sú ideálnou zábavkou veľkých chlapcov a malých mužov na zimné víkendové dni.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.