web analytics

Keď je naše telo zároveň naším koníčkom

cinky Medzi naše koníčky by mala patriť aj správna životospráva. Zodpovedáme sami za seba a je preto len na nás, ako sa budeme k svojmu telu správať. Mali by sme dbať na to, aby sme udržiavali svoju telesnú schránku v optimálnej kondícii. K tomu patrí aj primeraná hmotnosť. Ako ju dosiahnuť?

Zamerajte sa na prirodzený pohyb

Šancu dosiahnuť optimálnu telesnú váhu máte aj v prípade, že medzi vaše hobby práve nepatrí trávenie kopy hodín zdvíhaním činiek v posilňovni alebo behaním na bežiacom páse, jazdou na rotopede či poskakovaním pri hodinách aerobiku. Každému taká telesná aktivita nie je príjemná, alebo nemá dostatočnú vôľu ju pravidelne dodržiavať. Ak aj vy patríte medzi skupinu ľudí, ktorým je proti mysli telo spotené v posilňovni, vedzte, že schudnúť sa dá aj úplne prirodzeným spôsobom. Nemusíte žmýkať prepotené tričko v telocvični, stačí, keď sa nebudete brániť prirodzenému pohybu. Ak pracujete blízko svojho bydliska, chodievajte do práce pešo. Alebo aspoň vystúpte o zastávku či dve skôr a ponaťahujte svoje telo. Chôdza je tým najlepším druhom pohybu. Pri nej prirodzene a bez námahy precvičíte všetky svaly. Neunavíte sa a pritom vydáte energiu. Tiež cez víkend, kedy máte viac času, sa nebojte ísť von prejsť sa do prírody. Nie je potrebné trhať rekordy pri kardiocvičení, ktoré tiež väčšina z nás po kratšej či dlhšej dobe rovnako jedného dňa vzdá.

vaha

Krátkodobých jednostranných diét sa radšej vyvarujte

Ak si chcete vylepšiť svoje zdravie, mali by ste venovať pozornosť tiež stravovacím návykom. Ak medzi vaše koníčky patrí skúšať kadejakú diétu, o ktorých ste sa dočítali v nejakom časopise, je to chyba. Väčšina týchto diét je príliš jednostranná a vaše telo bude pri jej dlhodobejšom dodržiavaní trpieť nedostatkom určitých živín. Ak dajme tomu chcete schudnúť počas krátkej doby jedného či maximálne dvoch týždňov trebárs dve kilá, môže sa vám to podariť. Lenže po skončení takejto diéty dôjde hneď k jojo efektu a môže sa vám zase počas krátkej doby stať, že namiesto dvoch zhodených kilogramov budete mať nakoniec o štyri kilogramy navyše. Práve preto nie je možné takéto krátkodobé a jednostranne zamerané diéty v žiadnom prípade odporučiť. Môžu vám totiž tiež úplne rozhodiť váš metabolizmus, najmä v prípade, že diéty často opakujete. Potom by sa vám mohlo stať, že keď sa pokúsite dlhodobo chudnúť, nebude sa vám to dariť. Dôvodom bude práve narušený metabolizmus, ktorý už nedokáže správne zareagovať.

Rešpektujte svoj vlastný metabolizmus

Oveľa lepšie je pre naše telo, keď sa mu budeme venovať dlhodobo, ako pri rôznych nárazových akciách. Jedinou cestou ako si udržať správnu váhu je vytvoriť si správne stravovacie návyky a dlhodobo ich dodržiavať. Aby sme si správne návyky vytvorili, je dôležité dobre poznať svoj ​​metabolizmus. Každý z nás má trochu iný metabolizmus a iný životný štýl. Sú ľudia, ktorí, ako sa ľudovo hovorí, majú skutočne dobré spaľovanie a môžu pokojne zjesť viac jedla a nemusia sa báť, že priberú. Naopak iní ľudia majú metabolizmus pomalší a v úvodzovkách priberú aj z vody. Práve znalosť nášho metabolizmu nám pomôže rozoznať úskalia, ktoré nám prinášajú rôzne jedlá. To, čo môže jednému človeku pomáhať, naopak inému pôsobí ťažkosti. Práve preto zvyčajne rôzne univerzálne diéty vôbec nefungujú. Testy komplexnej nutričnej ​​typológie vám sériou otázok týkajúcich sa zdravého stravovania pomôžu odhaliť, aký nutričný ​​typ vlastne ste a ktoré potraviny vám tým pádom budú najviac prospievať. Iné potraviny budú vyhovovať čisto proteínovým typom, iné zmiešaným a iné sacharidovým typom. Keď si toto uvedomíte, môžete si zostaviť diétu a jedálniček skutočne na mieru podľa vlastných požiadaviek. Uspokojovať potreby vášho tela v oblasti stravovania sa potom stane vaším koníčkom.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.