web analytics

Naučme sa fotografovať alebo čím začať, keď budem chcieť rodinné alebo dovolenkové fotografie?

Fotografovanie patrí bezpochyby medzi nádherné koníčky, o ktorý sa koniec koncov môže pokúsiť každý. Aj cez to, že z vás nebude profesionálny fotograf, budete mať aspoň pár pekných fotografií. Nezáleží teraz na tom, či budú z dovolenky alebo mesta. Či tak alebo tak, budú fotené vašimi rukami. Čo by mal človek spĺňať, aby vôbec mohol začať fotografovať?

Poďme sa pozrieť na začiatok fotografovania

V prvej fáze je nutné zaobstarať si zrkadlovku. Ak teda stojíte o slušné zábery. Nemusíte sa okamžite vrhať do príliš drahého prístroja, pretože si iste vystačíte s niečím lacnejším a obyčajnejším. Začať teda možno napríklad u Nikonu alebo Canonu. Akonáhle si zrkadlovku zaobstaráte, prichádzajú na rad ďalšie veci, ktoré podľa nášho názoru patria medzi jedny z najdôležitejších.

Ide o naučenie sa s daným fotoaparátom. Jasne, pár snímok môžete urobiť na automatickom systéme, ale ak chcete ísť viac do hĺbky, budete sa musieť zoznámiť s určitými pojmami. Prvý podstatný pojem je nastavovanie ISO. ISO je citlivosť a čím vyššiu hodnotu na svojej zrkadlovke nastavíte, tým je čip produktu citlivejší. V preklade je to jednoduché, čím vyššie hodnotové číslo, tým zvládne fotoaparát väčší tmu. Nastavuje sa väčšinou v rozmedzí od 100 do 25600. Nemyslite si však, že v tme budete fotiť na najvyššiu hodnotu, pretože by fotografia mala šumy.

Clona a čas alebo čo znamenajú tieto pojmy?

Expozičný čas sa voľne dá preložiť ako rýchlosť uzávierky. Ide o dobu, kedy je uzávierka fotoaparátu otvorená. Tým pádom dovoľuje svetlu dopadať na samotný obrazový senzor. Ak bude expozičný čas krátky, zvládne vami fotografovaný subjekt zmraziť. To znamená, že tečúcu vodu vyfotíte dokonale, vrátane posledných kvapôčok. V opačnom prípade bude voda pôsobiť ako jeden prúd čiže vodopád.

Súvisiace:  Obojky pre výcvik psov

Posledným pojmom je clona. Ide o regulovanie množstva svetla do objektívu fotoaparátu. Pri kúpe objektívu si musíte zistiť, aké sú minimálne, a naopak maximálne hodnoty. Ak totiž budete fotografovať portréty, potom iste budete chcieť, aby vynikla prevažne fotená postava. V takom prípade nastavíte clonu na najnižšiu možnú hranicu, najlepšie F1.4 až F2.8. Pomocou tejto clony dokážete zaostriť postavu, ale rozostriť okolie. Pri voľbe clony F8 až F13 bude fotografie zaostrená celá.

Zložité pojmy? Nič si z toho nerobte!

Možno niektorým z vás prídu tieto pojmy zložité. V praxi ešte len zistíte, že rôzne články sú oproti realite med. Pri reálnom fotení je nutné sa zamerať na všetky hodnoty, od clony, cez expozičný čas až po ISO. Niektorí už by to najradšej zabalili teraz, ale verte nám, že v momente, keď sa tieto pojmy vrátane praxe naučíte, bude to pre vás hračka. Všetko je len o zvyku.

Pri dokonalom zaostrení sa môžete následne tešiť z fotografií, ktoré urobíte napríklad svojej partnerke či partnerovi na dovolenke. Ak organizujete rodinné oslavy, budete mať konečne skvelú pamiatku, na ktorú nezabudne nikto. Rodinnú fotografiu potom môžete použiť ako vianočné priania. Či už máte fotoaparát na čokoľvek, vždy sa s ním skvele pohrajte, pretože fotografie sú najlepšou pamiatkou, ktorá vám môže zostať niekoľko desiatok rokov.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.