web analytics
Prvý jarný deň

Prvý jarný deň

Nie, nepretočil som si kalendár na 21. marec, ale pohľad z okna ma dnes dopoludnia presvedčil, že jar, ak už nie je tu, tak sa blíži míľovými krokmi. A kto využil peknú sobotu k návšteve svojej záhrady, mohol sa tak nie len potešiť ustupujúcou zimou a prvými zelenými poslami jari, ale aj pookriať svoje telo na teplom jarnom čerstvom vzduchu.

Koniec zimy a začiatok jari je pre záhradkárov obdobím intenzívnych prác. Od januára strihajú vinič, aby ho pripravili na novú úrodu. Poniektorí majú chuť v marci strihať aj stromky, aspoň podľa otázok prichádzajúcich z google. V tomto by som bol ale opatrný. Zimným rezom podporíte rast nových konárov, pokiaľ ale máte záujem skôr zvýšiť úrodnosť stromov, odporúčam letný rez.

V tomto období môžete rezať jadroviny, teda hrušky a jablone. Naopak, nemali by ste rezať kôstkoviny, teda čerešne, marhule, broskyne či slivky. Na tie si nájdite čas, keď budú mať listy. Či už na jar alebo po zbere úrody.

Ak nemáte záhradku a využili ste pekný deň na prechádzku mestom, iste ste neurobili zle. Na rozdiel od záhradkárov mestské služby nie sú až také pružné a iste ste zaregistrovali zvyšky kôp starého snehu a posypového materiálu, či neupravené kríky a stromy z mestskej zelene. Ani chodníky po tom nie sú po zime akurát najlepšie. Škoda, že primátori miest po meste nechodia pešo a do opráv investujú len raz za štyri roky, krátko pred voľbami.

Hoci bol tento víkend naozaj nezvykle teplý, neodporúčam na záhrade zatvoriť nádrže na dažďovú vodu. Ešte môžu prísť mrazy a potom by napršaná voda mohla nádrže poškodiť zamrznutým ľadom.

Pokiaľ nejazdíte na bicykli celoročne, tiež neodporúčam začínať teraz, predsa len je celkove ešte chladno. Radšej využite pasívnu formu cyklistiky a vychutnajte si v televízii napríklad tour Paríž – Nice. Na svojom bicykli môžete skontrolovať stav reťaze a prevodov a prípadne všetko očistiť a znovu namastiť. Rovnako skontrolujte stav plášťov a prípadne ich vymeňte. Nezabudnite na brzdy a lanká, nech môžete koncom apríla vyraziť s pripraveným bicyklom a užiť si novú sezónu.

Nech už ste prežili prvý marcový víkend akokoľvek, bol prísľubom blížiacej sa jari a zimný spánok sa končí.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.