web analytics

Záhradkárčenie nepodceňujte, či už sa jedná o vlastné suroviny alebo hobby

Záhradníčeniu sa dnes venuje veľké percento obyvateľov. Ak bývate v panelovom byte, nič vám nebráni v tom prenajať si malú záhradku. Nemusí sa jednať o obrovskú plochu, na ktorej bude okrem poľa tiež chata. Takéto pozemky bývajú často veľmi drahé a ich návratnosť je takmer nulová. Ak dáte prednosť menším plochám čisto len na pestovanie, budete mať vlastné suroviny výrazne lacnejšie ako v obchodoch.

Záhradkári sú väčšinou na dedinách

Každý deň máte možnosť vidieť podobnú situáciu v televízii. Záhradníčenie sa venujú väčšinou obyvatelia vyššieho veku, a to prevažne na dedinách. Rodinné domy s vlastným pozemkom im túto činnosť dosť uľahčujú. Stačí ráno vyjsť von a sú u svojej zeleniny alebo ovocia. Majú tak každodenný prístup k svojim surovinám bez nutnosti niekam dochádzať. Neznamená to však, že si nemôžete pestovať vlastné suroviny v prípade, že žijete v panelovom byte.

Prvá možnosť, ktorá sa vám ponúka, je prenajatie vlastného pozemku, ako sme uviedli v predchádzajúcich odstavcoch. Pokiaľ nemáte možnosť dochádzania a najbližšie pozemky sú ďaleko, potom sa ponúka možnosť pestovať zeleninu na balkóne alebo parapete. Počítajte však s tým, že nebudete mať toľko možností, ako na samotnej záhrade.

Pestovať za oknami nemôžete všetko

Ak sa rozhodnete pre pestovanie za oknami, nepočítajte s príliš veľkým výberom vlastnej zeleniny. Do bytových podmienok sa najčastejšie hodia malé paradajky alebo papriky. Ide o druh zeleniny, ktorý ľahko vypestujete aj v domácich podmienkach. Pochopiteľne existuje ďaleko viac možností, ale práca potrvá s najväčšou pravdepodobnosťou dlhšie.

Pri odsúhlasení prenájmu pozemku je treba spočítať, či sa vám oplatí alebo nie. Menšie plochy sú dnes k zohnaniu za veľmi slušné peniaze a bude záležať na vás, či na ponuku kývnete alebo ju odmietnete. Je dobré si premyslieť, čo by ste radi pestovali za zeleninu alebo ovocie. Ďalej si spočítajte, koľko vás bude stáť mesačný prenájom a akú finančnú čiastku ušetríte za vlastné suroviny. Do nákladov okrem prenájmu plochy patria aj pohonné hmoty. V okolí bydliska najskôr nezoženiete vhodný pozemok. V konečnom dôsledku sa môžete rozhodnúť pre kúpu vlastného pozemku.

Dobre si vypočítajte náklady a zisk

Záhradkárčenie nie je činnosť, ktorú odhodíte vo chvíli, keď sa vám prestane dariť. Ak ju plánujete robiť poctivo a niekoľko rokov, možno bude pre vás najlepším riešením kúpa malého pozemku pre záhradnícke účely. Ak nemáte so záhradníčením žiadne skúsenosti, mali by ste si ich vopred naštudovať, nech viete, do čoho idete. Musíte myslieť na fakt, že nie každý rok budete mať veľkú úrodu.

Niektorí obyvatelia sú do zahradníčenia natoľko zapálení, že do toho investujú nemalé finančné čiastky. Nezáleží im na tom, či sa im financie vrátia alebo na tom prerobia. Berú to ako hobby, rovnako tak, ako keď sa iní venujú napríklad rybárčeniu, korčuľovaniu alebo cyklistike.

Hobby možno urobiť zo všetkého

Na záver by sme vám radi oznámili pár viet. Či už považujete záhradníčenie za hobby alebo vidinu vlastnej zeleniny a ovocia, je podstatné, aby ste túto činnosť vykonávali s láskou a dôkladne. V opačnom prípade nad činnosťou môžete stráviť niekoľko mesiacov a úplne bez výsledkov. Verte nám, že takáto práca vás následne veľmi rýchlo omrzí a z koníčku sa môže ľahko stať nenávisť.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.