Na pranie uterákov nie je na prvý pohľad nič zložité. Napriek tomu ľahko stráca svoju prirodzenú hebkosť. Ako teda prať uteráky, aby si zachovali svoju mäkkosť?
Uteráky by sa nemali prať na príliš vysokú teplotu, pri ktorej sa zbytočne ničia. Aj bielizeň pre alergikov alebo bábätka stačí prať na 60 ˚C, kedy sa ničí baktérie. Vyšší stupeň alebo dokonca vyvárka netreba. Už pri nákupe si vyberajte uteráky vyrobené z kvalitných materiálov, s vyššou gramážou a tie, ktoré sa dajú prať na 60 ˚C. Vždy čítajte odporúčania výrobcu rozlišujte tiež farby a svetlé uteráky neperte spoločne s farebnými a tmavými. Nepreplňujte práčku, pretože sú froté uteráky veľmi savé a absorbujú veľké množstvo vody. Uteráky by sa nemohli v bubne dostatočne voľne pohybovať a potom by sa dobre nevyprali.
Pranie uterákov
Kvalitné froté uteráky perte na 60 ˚C a dôkladne ich vypláchajte. Súčasné pracie prášky si so špinou za tejto teploty hravo poradí. Do pranie nedávajte príliš veľké množstvo pracieho prostriedku, pretože jeho nadbytok potom lipne na uterákoch a spôsobuje tuhosť vlákien. Príliš veľa pracích prostriedkov sa navyše usadzuje v tkanine a farba bledne. Použitie pracieho gélu je vhodnejšie, pretože sa rozpúšťa oveľa lepšie ako prací prášok. Je tiež dôležité rozdeľovať uteráky podľa farby. Nepoužívajte aviváž, ktorá obalí vlákna a zníži ich požadovanú absorpčnú schopnosť. Biele uteráky navyše môžu kvôli pridanej aviváži zasadnúť alebo zažltnúť.
Sušenie uterákov
Mäkkosť a jemnosť uterákov najdlhšie zachováte, ak ich budete sušiť v sušičke pri nízkej až strednej teplote. Sušička bielizne totiž pri sušení uteráky neustále mierne našuchorí. Vďaka sušenie v sušičke môžete dokonca obmedziť nepríjemný zápach, ktorý sa niekedy line z mokrých uterákov, ktoré sa zaparí. Ten spôsobujú baktérie rozkladajúce odumreté kožné bunky, ktoré priľne na uterákoch. Zápachu predídete častým menením uterákov, ktoré by sa mali meniť a vyprať aspoň raz týždenne. Uteráky nesušte na priamom slnku ani na radiátore, inak stvrdnú.
Žehlenie uterákov
Froté uteráky nikdy nežehlite, pretože tým sploštíme a polámať vlákna. Potom uteráky a osušky postupne stráca požadovanú schopnosť dobre absorbovať vodu pri osušovanie tela.
Ako na tvrdé uteráky
Tvrdosť uterákov môže tiež spôsobovať aj tvrdá voda. Zatvrdnuté uteráky namočte cez noc v teplom 30% roztoku kyseliny citrónovej a potom ich vyperte obvyklým spôsobom. Ako prevenciu proti vodnému kameňu pridávajte do prania jedlú sódu a miesto aviváže vždy pridajte ocot. Soda navyše pomáha udržať belosť uterákov. Ocot ľahko vyčichne pri sušení. Uteráky nesušte na radiátore a nepresušujte ich ani vonku na šnúre na priamom slnku.
Ako prať nové uteráky
Nové uteráky pred prvým použitím vždy dôkladne vyperte, aby ste ich zbavili nežiadúcich prachových častíc a prídavných látok, ktoré vznikajú počas výroby. U froté uterákov tiež prvé pranie pomôže zatiahnuť voľnejšie oka a uteráky sa nebudú zatrháva a párať.
Pridať komentár