web analytics

Stupňovité vrtáky a ich využitie. Čo robiť keď sa vrták otupí?

Stupňovité vrtáky patria medzi nástroje, ktorých používanie si profesionáli a domáci majstri nedokážu vynachváliť. Spoľahlivo ich rozoznáte už na prvý pohľad – od bežných vrtákov sa líšia svojím stupňovitým tvarom. Geometriou pripomínajú zužujúce sa točité schodisko, vďaka ktorému je vŕtanie s nimi jednoduchšie, rýchlejšie a zároveň prináša nové možnosti. Napríklad, zvládnete nimi vŕtať aj z uhla – pokojne i do ocele. Aké sú ich výhody? Kde stupňovité vrtáky využijete? A čo robiť, keď sa vám vrták otupí?

Aké plusy prinášajú stupňovité vrtáky

Najväčšou výhodou stupňovitých vrtákov je ich jedinečný tvar, vďaka ktorému dokáže používateľ na jedenkrát vyvŕtať požadovanú dieru – od priemeru 12 mm až po 60 mm. Prípadne zväčšiť už existujúcu dieru. Nie je nutné otvor predvrtávať či jamkovať. To je tiež dôvod, prečo stupňovité vrtáky výrazne urýchľujú prácu.
Plusom stupňovitých vrtákov je tiež schopnosť dobre odvádzať odoberaný materiál, vďaka čomu je výsledná diera precízne vyhotovená. Ak pri používaní stupňovitých vrtákov siahnete aj po chladiacej emulzii či reznom oleji, výrazne im predĺžite životnosť. Zároveň, použitie chladiacej emulzie prispieva k vyvŕtaniu takmer dokonalej diery – nie je potom nutné otvor ešte prebrusovať.

Kde stupňovité vrtáky využijete

Ďalšou výhodou stupňovitých vrtákov je ich univerzálnosť. Na trhu sú bežne dostupné stupňovité vrtáky do dreva, kovu – ocele i farebného, plastu. Zvládnete nimi navŕtať dieru z uhla i do rúrky či profilu. Oceníte tiež ich multifunkčné použitie – stupňovité vrtáky sú kompatibilné s ručnými, AKU i stojanovými vŕtačkami.
Vyrobené sú z najodolnejšej HSS (High-Speed-Steel) ocele, ktorá sa postará o dlhú životnosť vrtákov. Životnosť dokážete predĺžiť práve reznými olejmi či chladiacimi emulziami – odporúčame po nich siahnuť najmä pri vŕtaní do hliníka, aby sa špička vrtáku nezanášala. Naopak, pri vŕtaní do plastov pre lepší výsledok znížte otáčky vŕtačky.

Súvisiace:  Domáci maznáčik naučí deti zodpovednosti a poriadku

Čo robiť, keď sa stupňovitý vrták otupí?

Životnosť stupňovitého vrtáka na kov dokážete niekoľkonásobne predĺžiť použitím rezného oleja alebo chladiacej emulzie. Samozrejme, aj pri pravidelnom používaní týchto prípravkov sa stupňovité vrtáky skôr či neskôr – v tomto prípade výrazne neskôr – otupia. Čo s nimi?
V žiadnom prípade vrtáky nevyhadzujte. Stupňovité vrtáky sa rovnako ako tie špirálové dajú opätovne nabrúsiť. Tento proces si však vyžaduje skúsenú ruku. Ak patríte medzi profesionálov, zvládnete to na brúsnom kotúči. Jemným dotykom kotúča prejdite pozdĺžnym ťahom okolo vŕtacích hrán a máte hotovo.
Stupňovité vrtáky do dreva, kovu i plastov a rovnako aj potrebné príslušenstvo, ako rezné oleje, nájdete na e-shope www.abse.sk.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.