web analytics

Prečo je potreba jazdiť s autom pravidelne do servisu?

Automobil je pre mnohých z nás dôležitým pomocníkom pri každodenných povinnostiach aj volnočasových aktivitách. A pre radu ľudí je vozidlo dokonca zdrojom obživy. Je preto potreba venovať mu náležitú starostlivosť.

V prvom rade je nezbytné uviesť, že STK zďaleka nenahradzuje návštevu autoservisu. Všetko, čo STK kontroluje, je totiž to, či je vaše auto dostatočne bezpečné pre pohyb v cestnej prevádzke. Jedná sa teda iba o kontrolu nutného minima, nie o plnohodnotné zoriadenie vozidla.

Technická kontrola vozidla navyše iba upozorní na stávajúce problémy a neodhalí potenciálne ťažkosti spôsobené napríklad opotrebením niektorých súčiastok.

Snaha ušetriť môže prísť draho

V kvalitnom autoservise vám naopak pomôžu zavčas odhaliť všetky prípadné ťažkosti, takže budete mať dostatok času sa podľa toho finančne aj časovo zariadiť. Z krátkodobého pohľadu sa môže zdať návšteva autoservisu ako finančne náročná záležitosť, vždy je však potreba sledovať náklady v dlhšej časovej perspektíve.

https://wikimedia.org

Kvôli niektorým opravám je lepšie obrátiť sa na profesionálnych mechanikov v autoservise.

Neservisované vozidlá mávajú mnohom vyššiu spotrebu paliva, pretože nezoriadené komponenty auta nepracujú ani zďaleka tak efektívne, ako by mali. Aj zdanlivé maličkosti, ako je nízky stav oleja, totiž majú značný vplyv na výslednú spotrebu vášho automobilu. Návšteva autoservisu vám tak nakoniec peniaze skôr ušetrí.

Samozrejme existuje celá rada úkonov, s ktorými si priemerne zručný šofér poradí sám – napríklad kontrola tlaku pneumatík bez ohľadu na značku pneu alebo zmeranie hladiny oleja v motore. Aj tak je ale jednoznačne vyšší počet zákrokov, ku kterým je potreba ruka profesionála a špeciálneho vybavenia.

https://wikimedia.org

Nerobte zo seba ani zo svojich blízkych figuríny nárazového testu.

Bezpečnosť je vždy na prvom mieste

Mnohom dôležitejšie než pár ušetrených korún, je však vaše bezpečie za volantom. A tým si môžete byť istí jedine vtedy, keď servis svojho vozidla zveríte odborníkom. Pri vlastnoručnej kutilskej oprave motoru totiž riskujete nielen život auta, ale aj svoj vlastný. Skúsený mechanik navyše s predstihom odhalí súčiastky zrelé na výmenu, včetne tých, ktoré ste možno prehliadli. Včas vás tak upozorní, že je čas na výmenu opotrebovaných pneumatík, nech už dávate prednosť gumám Barum alebo Continental. Nehovoriac o tom, že pravidelný servis vášho auta a doklady o ňom vám značne uľahčia všetky jednania s poisťovňou.

Podtrhnuté sčítané – pravidelný servis sa vyplatí. Šetrí peniaze, starosti, a predovšetkým zvyšuje bezpečnosť vás aj vašich spolujazdcov.

Description: Auto je pre mnoho z nás dôležitým pomocníkom pri každodenných povinnostiach aj vo voľnom čase. Nie každý šofér sa ale podľa toho chová.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.