web analytics

Aký horský bicykel si vybrať?

Horské bicykle patria medzi najobľúbenejší typ bicyklov, preto niet divu, že patria aj medzi najkupovanejšie. Bez problémov ich využijete na jazdu po ceste i v teréne. Aby ste sa však pri kúpe nestratili, pripravili sme pre vás krátky prehľad.

Kľúčové vlastnosti horského bicykla

Existujú rôzne typy horských bicyklov. Napríklad trailové, cross – country, fat biky, all mountain, či zjazdové horské bicykle. Líšia sa navzájom svojou konštrukciou, váhou, vybavením či odolnosťou, podľa toho, aký druh športu či jazdy chcete s nimi vykonávať.

Najdôležitejšími vlastnosťami pre horské bicykle pritom ostávajú pruženie, veľkosť kolies, materiál rámu, prevody a brzdy. Do úvahy by ste nemali zabudnúť vziať ani materiál rámu, počet prevodov a druh bŕzd.

Pri výbere je dôležitá veľkosť kolies

Ešte donedávna mali všetky horské bicykle kolesá vo veľkosti 26 palcov. Vybrať si však môžete aj bicykel s veľkosťou kolies 26, 27,5 či dokonca 29 palcov. Aj tu je potrebné vedieť, na čo jednotlivé veľkosti slúžia.

· 27,5 palcové kolesá – v členitejšom teréne sú pohodlnejšie než 26 palcové kolesá

· 27,5 + palcové širšie plášte umožňujú komfortnejšiu jazdu a menší valivý odpor

· 29 palcové kolesá – zrýchlenie nie je také ako u kolies s menším priemerom, no umožňujú efektívnejší prejazd na dlhších trasách a jednoduchšie zdolávanie prekážok

Všimnite si rám horského bicykla

Pokiaľ si chcete horský bicykel vybrať naozaj dobre, zaujímajte sa aj o materiál rámu. Ovplyvňuje hmotnosť, pevnosť, trvácnosť, kvalitu jazdy, ale taktiež aj výslednú cenu bicykla.

· Hliníková zliatina je cenovo dostupná, má vysokú tuhosť a nízku hmotnosť. Je však pomerne málo pružná a nie príliš pohodlná.

· Karbón – umožňuje sformovanie akéhokoľvek, má výborné tlmiace schopnosti, je dostatočne tuhý, ale pritom ľahký. Nevýhodou je jeho vysoká cena.

· Oceľ – pomerne tuhá, vyznačuje sa tiež dobrými tlmiacimi vlastnosťami a hoci je dosť náchylná na poškodenie, dá sa ľahko opraviť.

· Titan – pohodlný a ľahký materiál, má však nízku tuhosť a vysokú cenu.

Rozdiely medzi brzdami

Najčastejšie sa stretnete s dvoma typmi bŕzd. Lacnejším variantom sú ráfikové brzdy, ktoré fungujú na mechanickom princípe. Pri kvalitnejších bicykloch sa už používajú kotúčové brzdy, ktoré sa delia na mechanické a hydraulické.

Podľa kondičky a terénu zvážte prevody

Čo sa týka prevodov, horské bicykle existujú v rozmedzí od jedného do 30 prevodov. V prvom rade musíte vziať do úvahy svoju kondíciu a terén, v ktorom budete jazdiť. Ak plánujete veľa jazdiť do kopcov, vyberte si bicykel s viacerými prevodmi. Na rovine vám postačí menší počet prevodov. Pamätajte si, že menej prevodov zároveň uberie bicyklu na hmotnosti.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.