web analytics

Ako na rehabilitáciu chrbtice

Hovorí sa, že šachy sú jediný šport, pri ktorom nemôžete utrpieť úraz. Dovolil by som si nesúhlasiť. Ak je týmto hobby postihnutý jedinec pracujúci celý deň v kancelárii, ani sa nenazdá a objavia sa bolesti chrbta, ktoré pri zanedbaní môžu prerásť vo vážne problémy s platničkami, sprevádzané silnými bolesťami. A iné športy môžu zaťažovať chrbát ešte viac. Ako teda chrbtici uľaviť a predísť vážnym problémom či náročnej operácii?

Operáciou hernie disku, ľudovo povedané vyskočenej platničky, môže byť zakončené dlhodobé zanedbávanie najskôr miernych, neskôr silnejších bolestí chrbta s vystreľovaním do dolných končatín pri problémoch v oblasti bedier, alebo do rúk ak je postihnutá krčná chrbtica. A príčina môže byť veľmi prozaická – dlhé a nesprávne sedenie, zlá stolička, dlhé hodiny za volantom auta. Pacientom sa tak môže stať úplne každý obyčajný človek. Vôbec netreba byť aktívnym športovcom či účastníkom nehody.

Ako predísť bolestiam chrbta?

Nuž rada je to jednoduchá, ale málo pohodlná, preto ju takmer nikto nedodržiava. Treba zmeniť štýl života a pracovné návyky. Teda nesedieť dlhé hodiny na jednom mieste, ani v práci ani doma za počítačom či pred televízorom. Robiť si krátke prestávky po hodine či dvoch a trochu sa prejsť. Chodiť viacej peši a trochu športovať, prípadne aspoň cvičiť. Nemusíte si platiť permanentku do vychýrenej posilky, stačí aj doma.

Problémom väčšiny ľudí je, že pod pojmom „cvičiť“ si predstavujú pretrhnutie svojho tela ťažkými závažiami, prudké a dynamické pohyby a ohýbania všetkých končatín aj chrbáta do neuveriteľných uhlov. Teda humpľovanie svojho tela a tým ďalšie zhoršovanie svojho teraz už chatrného zdravia. Neuvedomujú si, že zdravý človek môže inak cvičiť a inak zaťažovať svoje telo ako človek, ktorého už trápia bolesti chrbta a má tak už nábeh na problémy s platničkami, ochabnutým svalstvom či samotnými stavcami.

Bolesti chrbáta nechajte na odborníkov

A tým nemyslíme predavačov tabletiek alebo zázračných krémov proti bolesti. Tie vaše problémy nevyriešia, len ich pred vami skryjú. Ako keby ste na palubovke vášho auta prelepili blikajúcu kontrolku oleja.

Začínajúce problémy s chrbticou vyrieši kvalitná rehabilitácia chrbtice s pomocou kvalifikovaného personálu a keď sa s ňou začne včas, dokáže úplne predísť inak nevyhnutnej operácii chrbtice v neskoršej dobe.

Ako sme už uviedli vyššie, cvičenie pri bolestiach chrbáta musí byť nie len cielené, ale aj správne vedené a primerané aktuálnemu stavu chrbtice. Musí posilniť svalstvo okolo stavcov aj brušné svalstvo, aby toto odľahčilo svalstvu chrbáta. Je úplne odlišné od bežného posilňovania. Pre podporu zdravia chrbtice bolo vyvinuté cvičenie SM systém. Ak ste doterajším spôsobom života nedokázali zabrániť preťažovaniu vášho chrbáta, skúste svoj spôsob zmeniť tak, aby ste sa vyhli jeho operácii. Správne cvičenie a rehabilitácia chrbtice vás nie len zbavia bolestí, ale zlepšia aj kvalitu vášho života.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.