web analytics
Když vaří táta

Je obezita skutočne problém?

Nadváhu, teda hmotnosť tela nad všeobecne uznávaný priemer v pomere k výške, v posledných rokoch vídame na uliciach čím ďalej tým častejšie. Údajne je to známkou blahobytu. Viac si môžeme dovoliť. A mnoho ľudí s kilami navyše vám povie, že sú spokojní a nič im nie je. Takže je obezita alebo nie je problém?

Niektorí ľudia sa za svoje kilá „navyše“ hanbia, iní sú s nimi spokojní. A tiež „mnoho ľudí – mnoho chutí“, takže každému sa páči u opačného pohlavia iná postava. Niektorí muži uprednostňujú za partnerky štíhle ženy, iní zase bacuľky. Lenže o toto pri obezite nejde.

Obezita, teda zvýšená hmotnosť, nie je estetický problém. Ako už bolo uvedené, niekomu sa páčia postavy chudé, niekomu zase guľaté. Aj u mužov, aj u žien. Nadváha, teda vyššia hmotnosť, ako je pre danú výšku postavy optimálne, má vplyv na celý organizmus. Iste, zvýšená hmotnosť o povedzme 5 kilogramov, nemusí znamenať žiadnu zmenu, ale dvadsať kilo môže znamenať nárast o 30% a to je už iná matematika.

Vyššia hmotnosť, než na akú bolo telo „projektované“ sa môže dlhodobo podpísať na stave kĺbov, či už kolenných alebo bedrových. Viac materiálu je potrebné zásobovať zvýšeným množstvom živín a kyslíkom, čo je záber pre srdce a cievny systém. Vysoký krvný tlak nebolí a keď ho lekári zistia, môže už byť dosť neskoro. Obézni ľudia mávajú tiež problémy s cukrovkou a tá nesie riziká ďalších sprievodných chorôb…

Podľa mňa dosť dôvodov na to, aby si človek dával pozor na to, čo zje a ako žije.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.