web analytics

Stresová inkontinencia sa môže týkať aj vás

Problémy s únikom moču má dnes kde kto. Od malých detí, dospievajúcich, cez dospelých až po seniorov. Inkontinencia sa nevyhýba žiadnej vekovej kategórii. Rovnako postihuje ženy aj mužov. Síce v každom veku a pohlaví sú v popredí iné príčiny, no niektoré sú charakteristické naprieč celým spektrom. My vám teraz povieme, ktorá príčina hrá prím.

Najskôr si však musíme povedať niečo o inkontinencii ako takej. Ide o samovoľný únik moču. Lenže to ešte zďaleka nestačí na vysvetlenie. Samovoľné unikanie môže byť spôsobené viacerými príčinami, ktoré rozdeľujeme do troch skupín. Najčastejšie hovoríme o príčinách patriacich do stresovej, potom do nutkavej a nakoniec zmiešanej formy.

Konkrétne príčiny stresovej inkontinencie sú oslabené panvové dno, obezita, prerastanie nádorových útvarov do okolitých štruktúr, psychické a neurologické ochorenia, a pod. Príčiny patriace do druhej skupiny sú napríklad infekcie vyvolané premnožením baktérií, no a tretia skupina, tak do tej zaraďujeme viaceré príčiny vyskytujúce sa ako spúšťače v prvej a druhej.

Pozor na príliš veľkú telesnú hmotnosť

V tomto článku sa zameriame na prvú skupinu, čiže stresovú. Tá je známa aj pod pomenovaním stresová močová inkontinencia (v skratke SMI) a vzniká určitým tlakom na močové ústrojenstvo. Napríklad – prílišná nadváha sa okrem iného prejavuje aj veľkým množstvom tuku v dutine brušnej, tlačiac na močový mechúr, ktorý vydáva falošný signál do mozgu o tom, že je plný. Tým pádom predčasne a bez kontroly močíme. Alebo – žena má panvové svalstvo ochabnuté v dôsledku tehotenstva a pôrodu, a tak ho iba s veľkými ťažkosťami ovláda.

O nádorových útvaroch platí v podstate to isté. Tlačia na močovú sústavu, prípadne prerastaním narúšajú jej štruktúru, a v dôsledku toho aj jej funkčnosť. Iný príklad – zdvíhame ťažké bremeno a napnuté svalstvo v panve a okolí zatlačí na mechúr.

Náročné životné situácie podporujú únik moču

Povedali sme si ako vzniká stresová inkontinencia. No hovorili sme iba o strese ako mechanickom tlaku v brušnej dutine. Lenže existuje aj únik moču na základe mentálneho podnetu. Poznáme to všetci. Čakáme pred dôležitou skúškou na chodbe, prešľapujeme, chodíme hore dole a zviera sa nám žalúdok a v podstate všetko v nás. Máme pocit, že nami neprejde ani vlások.

Výsledok, čiže mechanický tlak na močový mechúr je síce rovnaký, no prvotný impulz pochádza z vystresovania našej mysle. Alebo sa ponáhľame na autobus a v hlave si premietame hororový scenár, že nestihneme dôjsť na zastávku a prídeme neskoro do práce, kde nás šéf poriadne vyhreší.

Ženy trpia únikom moču viacej

Myslíme, si že sa nám v kocke podarilo vysvetliť okolnosti okolo stresovej inkontinencie. Je ďalej pravdou , že ňou trpia viac ženy než muži, a to počas celého života. Telesná a mentálna konštitúcia žien je jednoducho iná, oveľa viac náchylnejšia na stresové podnety, než mužská.

Už obyčajné kýchnutie, hlasnejšie zasmiatie sa môže u žien spôsobiť únik moču. Nehovoriac o tom, že súčasný hektický spôsob života, naháňanie sa za peniazmi a mamonom dáva ľudskému organizmu poriadne zabrať. A skutočne odolných jedincov je v populácii ako šafránu. Na väčšine z nás sa súčasný svet podpisuje lekárskymi diagnózami.

Treba dodržiavať zdravý spôsob života

Čo v takom prípade robiť ak sa u nás diagnostickými postupmi zistí stresová inkontinencia? Nemusíme sa obávať. Dnešná medicína je už na inej úrovni než kedysi. Vo veľkej väčšine prípadov postačí úprava životného štýlu, čiže zaradenie racionálnej stravy, dostatok pohybu, vyhýbanie sa kritickým situáciám, dodržiavanie pravidelného denného režimu, a tak podobne. V závažnejších prípadoch sa predpisujú príslušné lieky a v tých najzávažnejších treba aplikovať invazívne metódy, teda operačný zákrok.

Spoločne to dokážeme

Keď všetci veľmi dobre vieme, že rady od nášho lekára urológa je jedna vec a ich dodržiavanie druhá, je odporúčané aby sa pacienti zúčastňovali skupinových cvičení, skupinových terapií, kde pod odborným dohľadom sa docieli merateľný efekt.

Áno, vieme. Človek je tvor hanblivý a nie vždy má tendenciu sa zverovať so svojimi chúlostivými problémami. V prípade, že to nie je z rôznych dôvodov možné, existujú cvičenia na dvd nosičoch a internete, podľa ktorých si každý záujemca precvičí príslušnú telesnú partiu.

Riešením sú inkontinečné pomôcky

Pokiaľ sa však dajú veci do normálu, pokiaľ dôjde k vyliečeniu, alebo aspoň k zmierneniu príznakov stresovej inkontinencie, je potrebné aby sa použili inkontinenčné pomôcky, zachytávajúce prebytočný moč a neutralizovali ho. Sú k dispozícií niekoľko druhov dámskych a pánskych vložiek, plienok a plienkových nohavičiek. Dajú sa zakúpiť v špecializovaných predajniach, alebo si je ich možné objednať priamo cez internet. Tak zistíte aj cenu, čo je v dnešných časoch dosť dôležitý aspekt. Niektoré inkontinenčné pomôcky sú hradené poisťovňou a iné zase nie.

Takže ak ste sa v tomto článku našli, zistili ste niečo o sebe o svojom zdravotnom stave, nehanbite sa a navštívte vášho lekára, určite vám pomôže.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.