web analytics

Ako na zemnú skrutku v stiesnených podmienkach

Budovanie oplotení alebo prístreškov či pergol so základmi na zemných skrutkách je v súčasnosti veľmi obľúbenou metódou zakladania konštrukcií. Osádzanie zemných skrutiek ide veľmi ľahko s použitím montážneho kľúča. Ak však osádzate zemné vruty v stiesnených podmienkach, pomôže jednoduchá finta.


Keď budujete nový plot v záhrade na voľnom priestranstve, stačí natiahnuť špagát pre určenie línie plota, vymerať vzdialenosť 2,5 metra pre stĺpiky a zavŕtať zemné skrutky do zeme. Pomocou železnej tyče alebo nástavcového kľúča to ide ľahko.

Horšie to môže byť, ak potrebujete zemný vrut osadiť v tesnej blízkosti iného stĺpa alebo pri múre. Tam nemusí byť dosť priestoru pre manipuláciu s kľúčom. Ako dostať skrutku do zeme?

Zemné skrutky majú na vrchu dva otvory priemeru 18 mm pre montážnu tyč alebo kolík pre montážny kľúč. Práve ten využijete aj pri osádzaní zemnej skrutky v stiesnených priestoroch. Niekdy sa dá použiť práve tá oceľová tyč, ak ňou dokážete otočiť aspoň o 180 °. Jednou rukou zhora tlačíte vrut do zeme, druhou rukou otáčate vrut tyčou a postupne ju prekladáte po pol otáčkach.

Niekedy nie je priestor ani na tú tyč a sme radi, ak otočíme tyčou aspoň 90 alebo 120 stupňov. V takom prípade použijeme vidlicový kľúč č. 22 alebo 24. Hlavica je oproti rukoväti vybočená o 15°. Jednu stranu vidlice vložte do otvoru, kľúčom sa zaprite o stenu skrutky a kľúčom tak točíte s celým vrutom. Práve uhol, o ktorý je vidlica vybočená oproti ose rukoväti vám umožní zvoliť tú stranu kľúča, pre ktorú máte najviac miesta. A hoci pomaly, dokážete zemnú skrutku zatočiť do zeme aj tam, kde by to klasickým spôsobom nešlo.

Samozrejme, že sa nejedná o ideálny spôsob osádzania zemných skrutiek, robiť takto sto metrov dlhý plot by vám asi zabralo véééľa času. Ale dokážete si takto pomôcť aj na miestach, kde by bol nie len problém použiť montážny kľúč na zemné skrutky, ale bolo by problematické aj klasické osádzanie stĺpov do betónu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.