web analytics

Dlhšia sezóna turistiky

Tiež ste čakali, že v septembri prídu dažde, ochladenie a studené noci a tým pádom bude po výletoch po bližšom aj vzdialenom okolí? Kto neodložil turistickú výbavu do pivnice, ten si mohol tento rok užiť oveľa viacej výletov a túr, ako po iné roky. Počasie im bolo mimoriadne naklonené.


Či už chodíte na pešie túry po lesoch a kopcoch alebo dávate prednosť jazde na bicykli, iste ste uvítali aprílové letné teploty, ktoré s minimálnymi prestávkami trvali až do začiatku novembra. Oveľa vyššie priemerné teploty a minimum zrážok nepotešilo poľnohospodárov a záhradkárov, zato turisti si mohli prísť na svoje.

Najmä preto, že väčšina ľudí musí tráviť pracovné dni v zamestnaní, ostávajú nám na koníčky len víkendy a pre povinnosti voči rodine či deťom, aj to nie všetky. Ak v takom prípade panuje pekné počasie celý týždeň a v sobotu sa ochladí a rozprší, zamrzí to dvojnásob.

Z tohto pohľadu si musela väčšina našich turistov rok 2018 pochvaľovať. Pribudlo nespočet skutočne krásnych dní, ktoré sme mohli využiť na túry v prírode a poznávanie nových miest aj pre návrat na tie staršie a známe.

Mohli sme si zopakovať výlety na miesta, kde sme minule zmokli alebo pre nízku oblačnosť nemali ten „pohľadnicový“ výhľad. Mohli sme zobrať svojich priateľov na miesta, ktoré sme v minulosti objavili a spolu si vychutnať dobrý pocit u dosiahnutého cieľa.

Médiá nám väčšinou zmenu klímy vykresľujú v negatívnych súvislostiach. Na jednej strane však treba napísať, že podľa niektorých historikov takéto otepľovanie Európa už zažila, niekedy v deviatom či desiatom storočí. Až neskôr prišlo výrazné ochladenie v stredoveku. Dochádza k teda k otepľovaniu alebo sa len Zem dostáva do normálu?

Sú veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Môžeme však na zmenu frflať a hľadať v nej negatíva alebo zmenené podmienky využiť a nájsť v nich pre seba to dobré. Myslím, že turistom toto leto a s ním aj jar a jeseň vyhovovali.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.