web analytics

Ako natrieť plechovú garáž?

Pri kúpe plechovej garáže si stavebník môže vybrať farbu z palety RAL alebo BTX alebo si môže plech natrieť sám. Na druhej strane, po niekoľkých rokoch používania môže aj solídne postavená garáž vyžadovať renováciu. Ako natrieť plechovú garáž? Prečítajte si praktické tipy.

Ako natrieť garáž z pozinkovaného plechu?

Na plechové garáže sa najčastejšie používa pozinkovaný plech, t. j. plech, ktorý bol chránený proti korózii vrstvou zinku. Ak si investor objednal takúto plechovú garáž, natieranie konštrukcie by mu nemalo spôsobovať ťažkosti – práca s ochranou materiálu pred poveternostnými vplyvmi môže byť zbytočná.

Hoci natieranie pozinkovanej garáže nie je obzvlášť náročné, prvým bodom práce je príprava podkladu – je nevyhnutná:

  • očistenie pozinkovaného plechu – na tento účel sa najčastejšie používa 2 % vodný roztok amoniaku;

  • dôkladné očistenie plechu od zvyškov chemikálií a nečistôt;

  • pokrytie plechu antikoróznym náterom – plechové garáže, ktoré sa používajú už niekoľko sezón, môžu vyžadovať toto ošetrenie.

Po vykonaní opísaných prác môžete pristúpiť k natieraniu. Na dosiahnutie požadovaného výsledku by sa mali v určitom časovom odstupe naniesť dve vrstvy farby – odporúča sa prečítať si pokyny výrobcu farby.

Renovácia plechovej garáže – ako na to?

Plechové garáže, ktoré sa používajú už dlhší čas, si môžu vyžadovať premaľovanie. Spôsob renovácie závisí od typu plechu – v prípade pozinkovaného a nepozinkovaného plechu sa bude mierne líšiť. 

Pred natieraním by sa mal povrch očistiť od starej uvoľnenej farby, hrdze, špiny a povlaku a odmastiť. Pri lakovaní

  • pozinkovaného plechu – nepoužívajte ostré nástroje ani drôtenú kefu, aby ste nepoškodili zinkovú vrstvu; 

  • nepozinkovaný plech – môže byť potrebné použiť brúsny papier, aby sa zabezpečilo správne priľnutie náterovej vrstvy k podkladu.

Kedy by som mal/a natrieť svoju garáž?

Maľovanie garáže alebo renovácia garáže je letný projekt. Najlepšie je vykonať ho počas teplého dňa. Aby bol výsledok maľovania čo najlepší, nesmie byť príliš teplo – teplota by nemala presiahnuť 25 stupňov Celzia.

Ak máte novú garáž, musíte ešte pamätať na ochutenie pozinkovaného plechu. V praxi to znamená, že po zakúpení a postavení objektu na pozemku je potrebné počkať aspoň niekoľko mesiacov pred začatím maliarskych prác.

Zdroj foto: vlastné / plechovegaraze-stalmex.sk

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.