web analytics

Úrazy nie sú náhoda

V zamestnaní bezpečnosť práce „strážia“ príslušné orgány a vypracované smernice. Pri voľnočasových aktivitách je všetko v našej „réžii“. Akýkoľvek koníček vyznávame, mali by sme dbať na svoje zdravie. Hobby robíme pre radosť, nie preto aby sme si ubližovali. Práve preto by sme mali byť pripravení, keď „niečo“ nevyjde.

Hovorí sa, že najbezpečnejší koníček je šach. Zlomenina nohy pri ňom zrejme nehrozí. No sú koníčky, kde sa nejaké to drobné zranenie pritrafiť môže. Najmä ak sa venujete remeselným činnostiam, je treba byť obozretný. Venujete sa rezbárstvu, zámočníctvu, modelárstvu? Tam všade prichádzate do kontaktu s ostrými nástrojmi alebo pracovnými strojmi.

Práca s nimi vyžaduje opatrnosť a pozornosť. Profesionál má k dispozícii všetky odborné znalosti a bezpečnostné predpisy vrátane ochranných pomôcok, amatér sa musí spoľahnúť sám na seba. Navyše sa koníčku venujeme zvyčajne po práci alebo cez voľné dni. Preto celková prax vo využívaní remeselných nástrojov a strojov, ako sú píly, vŕtačky, brúsky a iné, je relatívne nízka. Mali by sme teda s nimi pracovať, len keď sme oddýchnutí, našu pozornosť nič nerozptyľuje a môžeme sa sústrediť na to, čo robíme.

Napriek tomu sa drobný úraz môže prihodiť. Ale takmer vždy je to z nepozornosti alebo pre nesprávne používanie zvoleného nástroja. Pre taký prípad je potrebné mať vo svojej dielničke aspoň malú lekárničku na ošetrenie drobných poranení. Základom jej obsahu majú byť samolepiace náplaste, obväzy rôznych šírok a dezinfekcia. Nevyčistená rana sa môže nepekne zapáliť. Štípajúci peroxid je už minulosť, dnes sú novšie prostriedky.

Najlepšie je ale úrazom predchádzať. Už spomínané sústredenie sa na vykonávanú činnosť, dostatočný oddych pred realizáciou koníčka a znalosť bezpečných postupov prác s každým z používaných strojov a nástrojov je základ. Nemenej dôležité je používanie ochranných pomôcok, ako sú okuliare alebo ochranné štíty a rukavice. A samozrejme poriadok v dielni, aby sme sa nepotkýnali o zamotané káble či pohodené hadice.

Koníček má prinášať radosť. Urobme všetko pre to, aby to tak bolo a úrazy sa nám vyhýbali.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.