web analytics

Tatranský profil dokáže na stenu položiť každý šikovný domáci majster

Chceli by ste svojmu bývaniu dopriať obklad na stenu, no odrádza vás od neho práca pri jeho pokladaní? Nie je to vôbec také zložité, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Stačí len mať trošku zručné ruky, základné pomôcky a túto pokládku zvládne každý domáci majster. A výsledok stojí skutočne za to. Pozrite sa spoločne s nami na jednoduchý návod, ako na tatranský profil.

Ešte pred tým, než začnete s pokládkou profilu, ho dajte aspoň na 24 až 48 hodín do miestnosti, kde chcete vytvoriť obklad steny. Tatranský profil sa potrebuje aklimatizovať na vlhkosť a teplotu priestoru, čím sa vyhnete pracovaniu a rozťahovaniu tohto materiálu po pokládke. Tento čas môžete využiť napríklad na navrhnutie a vytvorenie základu pre drevený obklad.

Ako vytvoriť základ na profil?

Základ vytvára konštrukcia, rovnako tvorená z dreva, ale z presných drevených hranolov. Na stene treba zjednodušene povedané vytvoriť rám, do ktorého sa následne tatranský profil vloží. Drevené hranoly preto na stenu nainštalujte po jej obvode a potom asi každých 60-90 centimetrov. Hranoly musia byť o stenu pevne fixované, pričom vždy ich klaďte odspodu steny. Nezabúdajte tiež, že podkladová stena by mala byť dokonale rovná a ak nie je, tieto nerovnosti musíte vyladiť práve správnym osadením drevených hranolov.

tatransky profil

Najdôležitejšia je prvá doska, potom je tatranský profil už ako skladačka

Po vytvorení podkladovej konštrukcie a aklimatizovaní drevených dosiek môžeme začať so samotnou pokládkou tatranského profilu. Najdôležitejšie zo všetkého je správne osadiť a zafixovať prvú dosku, od ktorej sa budú odvíjať aj tie ostatné. Dajte si preto na tom záležať. Prvú dosku položte drážkou smerom k rohu steny a perom k ďalšej doske. Jednotlivé profilovky sa pripevňujú o hranoly podkladovej konštrukcie. Buď sa klinčeky s malou hlavičkou nabíjajú do pera profilu, prípadne sa využívajú montážne pliešky, ktoré sa fixujú o profil rovnakými klinčekmi. Ak by ste na tatranský profil použili bežné skrutky, tie by na ňom boli viditeľné. Takýmto spôsobom postupujte, až kým sa dostanete k poslednej doske, ktorú priamočiarou pílkou upravíte na požadovanú šírku.

Na záver stačí už len do rohov stien nabiť drevené lišty, ktoré zakryjú prípadné nedostatky na prechodoch medzi profilom a druhou stenou a pokládka tatranského profilu je hotová.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.