web analytics

Ako postaviť terasu svojpomocne

Keď si chcete zväčšiť obytný priestor pri chatke, ideálne je postaviť si k nej krytú terasu. Môže slúžiť ako príjemný priestor pre raňajky pri východe slnka, miesto pre chutný obed celej rodiny aj večernú siestu s priateľmi. Strecha vás ochráni pres prudkým slnkom aj miernym dažďom. No dôležitejšia je dobre urobená podlaha.

Nepochybne existuje mnoho firiem, ktoré vám terasu podľa vašich predstáv zhotovia. Postaviť vám ju môže aj šikovný živnostník z vedľajšej dediny. No ak je práca s drevom vašim koníčkom a radi sa učíte nové veci, môžete si skúsiť terasu postaviť a sami, resp. s jedným či dvoma pomocníkmi z rodiny. Okrem príjemne stráveného času a radosti z dobre postavenej terasy tiež ušetríte zhruba polovicu nákladov.

Princíp každej terasy je veľmi jednoduchý. Na základové pätky alebo pásy postavíte nosné hranoly, na ne v pravidelných rozostupoch priečne pásy a na ne pripevníte samotnú podlahu. Tá môže byť drevená, drevoplastová alebo tiež z dlažby.

Rozdiel v kvalite výslednej terasy je v rozdieloch detailov. Teda v tom, čo na prvý pohľad nevidíte, čo však rozhoduje o kvalite vašej terasy piaty, šiesty, siedmy rok. Ak nejaký taký, pri nedokonalej amatérskej práci bude.

Terasa musí byť rovná, aj keď ju staviate na nie príliš rovnom povrchu. A musí byť odolná vode, ktorej sa v podobe dažďov nevyhnete. Ak zvolíte ako pochôdznu vrstvu dlažbu, do jednej roviny nad základové plochy ju ľahko, rýchlo a presne umiestnite na výškovo nastaviteľné terče pod dlažbu a tým tiež vytvoríte vzduchovú medzeru, ktorá uľahčí odtok vody z podlahy terasy do podkladu.

Ešte dôležitejšie je použiť rektifikačné terče pri drevenej podlahe. Priamy kontakt drevenej podlahy a drevených podkladových hranolov totiž veľmi rýchlo spôsobí hnitie dreva, lebo na styku dvoch drevených prvkov voda neodteká a čas dokoná dielo skazy. Je tu potrebné vytvoriť vzduchovú medzeru a tým dostať vodu z dreva. Rektifikačné terče sú výškovo nastaviteľné a aj pri nerovnom podklade vytvoríte rovinu pre dokonalú drevenú podlahu terasy.

Ak máte základ pod podlahu naozaj rovný, potom stačí použiť pod dosky dlážky jednoduchšie dištančné terasové podložky, ktoré zaistia presnú vzduchovú medzeru vodorovnú aj zvislú. A vaša drevená podlaha terasy tak potom vydrží oveľa viac.

Postaviť terasu nie je veľmi ťažké, ale je dôležité sa na to dobre pripraviť a je dobré poznať všetky pomôcky, ktoré nám prácu vedia urýchliť, uľahčiť a životnosť našej terasy predĺžiť.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.