web analytics

Štátna výpomoc pre prepravcov počas zimného obdobia

Finančná podpora štátu prichádza vždy v núdzových situáciách a môže riešiť celú škálu problémov, s ktorými sa stretávajú subjekty v rôznych oblastiach priemyslu a hospodárstva. Zatiaľ čo niektoré prevádzky sú výrazne závislé na ročnom období, u iných sa očakáva nepretržité poskytovanie služieb za rovnakých podmienok, ak chce daný subjekt zostať konkurencieschopným. Do druhej zmienenej kategórie patrí i nákladná preprava, u ktorej sa predpokladá, že bude prebiehať na základe rovnakých štandardov počas celého roka.

Aké sú rozdiely v prepravných podmienkach v zimnom a letnom období

Letné obdobie, ale i jar alebo jeseň, sú z hľadiska dopravy štandardne považované za oveľa priaznivejšie ako zima. Hlavným dôvodom sú zhoršené podmienky na prepravných trasách, a to bez ohľadu na to, či využívate prepravu cestnú, alebo ktorýkoľvek iný druh. Počasie počas zimného obdobia s sebou prináša výrazne nízke teploty a vytvára prekážky na prepravných trasách v podobe snehu, námrazy apod. Nákladná preprava musí preto v zimnom období adekvátne reagovať, a to jednak špeciálnym vybavením prepravných prostriedkov (vedľa snehových reťazí na kolesá kamiónov sú to napríklad špeciálne ochranné pomôcky, ale i vyššie náklady na vykurovanie), ale tiež napríklad optimalizáciou prepravných trás, ktoré tak môžu byť dlhšie alebo vyžadovať viacnásobnú zmenu druhu dopravného prostriedku. Zimné obdobie sa tak obvykle podpíše na nákladoch prepravnej spoločnosti a implicitne i na celkovej cene prepravy.

Ako štát v zime prepravcom pomáha

Štátna výpomoc alebo podpora prepravcov v zimnom období závisí predovšetkým na prístupe konkrétneho štátu. Principiálne môže mať pomoc hneď niekoľko foriem, pričom tými základnými sú rýchla reakcia na zmeny poveternostných podmienok a zaistenie plynulej premávky na vyťažených úsekoch využívaných prevažne nákladnou prepravou a tiež priama podpora finančná. U osobnej dopravy je priama podpora riešená častejšie, pretože v zimnom období je vždy nutné udržiavať v dopravných prostriedkoch dostatočný teplotný komfort. Nákladná preprava sa často v tejto oblasti stretáva s nízkou podporou, preto sa môže stať, že sa pri zaisťovaní nákladnej prepravy v zimnom období stretnete s vyššími cenami.

Prečo je výhodné sa v zime spoľahnúť na špedíciu

Na rozdiel od prepravných spoločností ponúka špedícia vždy výhodu väčšej flexibility. Ak si teda potrebujete zariadiť nákladnú prepravu počas chladnejších zimných mesiacov, bude pre vás jednoduchšie obrátiť sa na špedičnú spoločnosť, ktorá sa môže pokúsiť náklady prepravy minimalizovať i cez prirážky súvisiace s vyššími výdajmi prepravcov. Ak napríklad potrebujete prepraviť menší nálad, môže špedičná spoločnosť znížiť cenu prepravy kombináciou vašej zásielky s iným zákazníkom, čím sa jej podarí naplniť prázdny priestor, za ktorý by ste inak platili. Veľmi veľkou výhodou špedície je napokon i možnosť využitie viacerých druhov prostriedkov – samostatné prepravné spoločnosti sa štandardne zameriavajú iba na jeden typ prostriedku, ktoré využitie nemusí byť na všetkých úsekoch trasy efektívne. Nízka podpora nákladných prepravcov zo strany štátu tak môže byť nákladovo vykompenzovaná práve prostredníctvom špedičnej spoločnosti, ktorá naviac zaistí, že dosiahnete na ideálne riešenie i z hľadiska prepravného času.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.