web analytics

Ľahká oprava pletivového plota

Jeseň je ideálny čas na kontrolu a opravu oplotenia. Jednak už nie je toľko práce okolo záhrady, jednak sa blíži čas, kedy sa lesná zver bude ťahať bližšie k záhradám, aby si v zime pochutila na mladých stromčekoch alebo spadanom ovocí pod stromami. A tiež už nerastie toľko tráva či nálety, ktoré by nám prácu na oprave oplotenia sťažovali.

Takže na začiatok, ak ste to neurobili skôr, odstráňte rôzne šípky, černice či iné dreviny, ktoré vám vyrastajú tesne pri plote či prerastajú cez plot. Najčastejšie ich semená sem doniesli vtáky, ktoré na plote sedia. Potom vyžínačom vykoste trávu blízko pri plote, aby ste sa dostali na úplný spodok pletiva a vedeli ho skontrolovať.

Potom už môžete pletivo skontrolovať. Najčastejšie je poškodené na spodku. Jednak tým, ako možno roky ležalo na zemi alebo už v zemi, a teda hrdzavelo. Alebo ako sa ho pokúšala rozobrať zver. Zhrdzavené drôty sú krehké, nemajú pevnosť a aj malá mačka v pletive dokáže narobiť slušné diery. Hoci mačka nemusí narobiť v záhrade škodu, zajace, ktoré takúto dieru využijú, to už je iná kapitola. Preto je potrebné pletivo udržiavať v dobrom stave.

Ideálne je staré pletivo nahradiť novým. Kosoštvorcové pletivo však nie je úplne najlacnejšie, takže ak je poškodenie len miestne a malé, oplatí sa ho opraviť a predĺžiť tak životnosť celého plota o pár rokov. Malé diery vypletieme oceľovým drôtom hrubým 2 alebo 2,5 mm za pomoci kombinačiek, dôležité je zachovať smer a uhol pôvodných drôtov a nový drôt upevniť k zdravému pletivu.

Poškodenie na dlhšom úseku je efektívnejšie prekryť novým kusom pletiva. Na takéto opravy je veľmi dobre použiteľné pozinkované zvárané pletivo, ktoré drží tvar, polohu a z meter širokého pletiva si odstrihneme 35 alebo radšej 50 centimetrový pás takej dĺžky, aby na oboch stranách poškodenia presahovalo aspoň 15 cm. Pás položíme na zem a k starému pletivu ho pripevníme na niekoľkých miestach viazacím drôtom, ktorý kúpime spolu s pletivom. Osvedčený priemer je 1,4 mm.

Nové pletivo kladieme na staré zvonka, teda z miesta očakávaného tlaku zvierat, aby sa opreli do nového a pevného pletiva a nerobili diery do starého. Okrem spodku pletiva nezabudnime skontrolovať aj jeho celú plochu a vrch, lebo okrem jazvecov a zajacov sa do záhrad radi dostávajú aj srny a jelene. Najmä horná hrana pletiva by mala byť spevnená oceľovým napínacím drôtom a nad tým doplnená ostnatým drôtom, aby nám zver neskákala cez plot.

Oplatí sa udržiavať aj staré ploty v dobrom stave, lebo investícia do nich je zlomok toho, akú škodu by nám srnčia a jelenia zver v záhrade napáchala, keby sme si svoj majetok nechránili.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.