web analytics

Ako vysiať papriky

Pestovať zeleninu môžete nie len, keď bývate na dedine, ale aj v meste, dá sa to aj na balkóne bytovky namiesto kvetov. Ak nechcete kupovať priesady neznámych odrôd na tržnici, môžete si vypestovať vlastné sadenice zo semien. U paprík je na to práve teraz, začiatkom februára, najvhodnejší termín. Ako si tedy vypestovať vlastné priesady?

V prvom rade potrebujete semená vhodné na vysievanie. Ak žiadne nemáte, dajú sa kúpiť v záhradkárskych potrebách aj supermarketoch. Najlepšie je ale si na jeseň odložiť z najkrajších plodov. Semená vám môžu darovať aj vaši susedia na dedine, ak pestujú svoje vlastné osvedčené odrody.

semená papriky z minulej úrody

Aby semená vyklíčili potrebujú kvalitný ľahký a výživný substrát. Ten tiež dostanete kúpiť v záhradkárskych potrebách a úplne vám postačí jedno päť alebo desaťlitrové vrecko. Keď kúpite substrát so supresívnym účinkom, ochránite budúce rastliny pred veľkou hrozbou, chorobou s názvom padanie klíčnych rastlín.

supresívny substrát a sadbovače

Aby ste po vyklíčení a narastení priesad nemali problémy s ich presádzaním do pôdy alebo kvetináčov, najlepšie je použiť sadbovače. Oddelené malé priestory pre korienky, aby sa vám vzájomne nepreplietli, ako by to bolo v jednom výsevnom truhlíku. Sadbovače dostanete tiež za pár centov kúpiť v obchodoch. Sú vložené do spoločnej misky na prebytočnú vodu, ktorá odteká z jednotlivých sadbovačov otvormi na ich dne. A majú striešku, akýsi mikrosklenník.

semená papriky v substráte

Substrátom naplňte sadbovače, utlačte ho a potom urobte malú jamku na semená asi 7 mm hlboké. Vložte po dve alebo tri semená do jamky a zakryte substrátom. Nie každé semienko vyklíči, tým, že ich dáte viacej do jednej jamky, zvýšite svoje šance na zdravú zeleninu. Ak vyklíčia všetky semená, najslabšiu rastlinku jednoducho nad zemou odstrihnite. Keby ste sa ju pokúsili vytrhnúť, mohli by ste pri tom poškodiť jemné korienky aj ostatných rastliniek.

rosenie semien

Zasiate semienka v substráte treba poliať. Ale jemne, aby ste nevyplavili práve zasiate semená paprík. Najlepšie rozprašovačom, ktorý ste natlakovali len jemne, aby voda nerozstrekovala substrát.

mikrosklenník

Na záver prikryte sadbovače priesvitnou strieškou, ktorá vytvorí klíčiacim semenám vhodnú mikroklímu a umiestnite ich na svetlé a teplé miesto, najlepšie na parapet okna, obráteného na juh. Pravidelne po troche zavlažujte substrát a pozorujte, ako sa zo semien stávajú malé rastlinky, vaše budúce priesady paprík.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.