Zahradničeniu sa dnes venuje veľké percento obyvateľov. Pokiaľ bývate v panelovom byte, nič vám nebráni v tom, prenajať si malú záhradku. Nemusí ísť o obrovskú plochu, na ktorej bude okrem plochy aj chata. Také pozemky bývajú často veľmi drahé a ich návratnosť je takmer nulová. Ak dáte prednosť menším plochám čisto len na pestovanie, budete mať vlastné suroviny výrazne lacnejšie ako v obchodoch.
Záhradkári sú väčšinou na dedinách
Každý deň máte možnosť vidieť podobnú situáciu v televízii. Zahradničeniu sa venujú väčšinou obyvatelia vyššieho veku, a to prevažne na dedinách. Rodinné domy s vlastným pozemkom im túto činnosť dosť uľahčujú. Stačí ráno vyjsť von a sú pri svojej zelenine alebo ovocí. Majú tak každodenný prístup k svojim surovinám bez nutnosti niekam dochádzať. Neznamená to však, že si nemôžete pestovať vlastné suroviny v prípade, že žijete v panelovom byte.
Prvá možnosť, ktorá sa vám ponúka je prenajatie vlastného pozemku, ako sme uviedli v predchádzajúcich odsekoch. Ak nemáte možnosť dochádzania a najbližšie pozemky sú ďaleko, potom sa ponúka možnosť pestovať zeleninu na balkóne alebo parapete. Počítajte však s tým, že nebudete mať toľko možností, ako na samotnej záhrade.
Pestovať za oknami nemôžete všetko
Ak sa rozhodnete pre pestovanie za oknami, nepočítajte s príliš veľkým výberom vlastnej zeleniny. Do bytových podmienok sa najčastejšie hodia malé paradajky alebo papriky. Ide o druh zeleniny, ktorý ľahko vypestujete aj v domácich podmienkach. Pochopiteľne existuje oveľa viac možností, ale práca potrvá s najväčšou pravdepodobnosťou dlhšie.
Pri odsúhlasení prenájmu pozemku je potrebné spočítať, či sa vám oplatí alebo nie. Menšie plochy sú dnes na zohnanie za veľmi slušné peniaze a bude záležať na vás, či na ponuku kývnete alebo ju zamietnete. Je dobré si premyslieť, čo by ste radi pestovali za zeleninu alebo ovocie. Ďalej si spočítajte, koľko vás bude stáť mesačný prenájom a akú finančnú čiastku ušetríte za vlastné suroviny. Do nákladov okrem prenájmu plochy patria aj pohonné hmoty. V okolí bydliska najskôr nezoženiete vhodný pozemok. V konečnom dôsledku sa môžete rozhodnúť pre kúpu vlastného pozemku.
Dobre si vypočítajte náklady a zisk
Záhradničenie nie je činnosť, ktorú odhodíte vo chvíli, keď sa vám prestane dariť. Ak ju plánujete robiť poctivo a niekoľko rokov, možno bude pre vás najlepším riešením kúpa malého pozemku na záhradnícke účely. Ak nemáte so zahradničením žiadne skúsenosti, mali by ste si ich vopred naštudovať, nech viete, do čoho idete. Musíte myslieť na fakt, že nie každý rok budete mať veľkú úrodu a zber.
Niektorí obyvatelia sú do záhradničenia natoľko zapálení, že do toho investujú nemalé finančné čiastky. Nezáleží im na tom, či sa im financie vrátia alebo na tom prerobia. Berú to ako hobby, rovnako tak, ako keď sa iní venujú napríklad rybárčeniu, korčuľovaniu alebo cyklistike.
Hobby je možné urobiť zo všetkého
Na záver by sme vám radi oznámili pár viet. Či už považujete záhradničenie za hobby alebo vidinu vlastnej zeleniny a ovocia, je podstatné, aby ste túto činnosť vykonávali s láskou a dôkladne. V opačnom prípade nad činnosťou môžete stráviť niekoľko mesiacov a úplne bez výsledkov. Verte nám, že takáto práca vás následne veľmi rýchlo omrzí a z koníčka sa môže ľahko stať nenávisť.
Pridať komentár