web analytics

Balkónové rajčiny a papriky skončili

Čoraz menej slnka cez deň a nízke teploty v noci, stále viac a viac klesajúce do blízkosti magickej nuly, znamenajú aj koniec balkónového pestovania zeleniny. Zelenina na balkóne je alternatívou pre ľudí, ktorí chcú mať zdravú zeleninu bez zbytočnej chémie a nevlastnia záhradu, kde by si čerstvé potraviny mohli dopestovať. Pre tento rok však sezóna pestovania na balkónoch skončila.

Balkóny mnohých bytov zdobia truhlíky a kvetináče s pestrofarebnými kvetinami. Táto paráda však niečo stojí. Treba sa o kvety starať, pravidelne ich polievať. Na jak kúpiť malé kvetinky alebo si ich vypestovať zo semiačok. Treba okrem truhlíkov dokupovať aj substrát a nezriedka aj hnojivo. Stačí si len uvedomiť, že namiesto pestovania síce pekných, ale inak neužitočných kvetov môžte mať na balkónoch zeleninu a jednu jar si kúpite priesady papriky a paradajok. Prípadne sa pokúsite od januára pestovať si priesady doma zo semien.

Na balkóne sa pestujú nie len kríčkové odrody rajčín, ale nie je problém pestovať aj klasické papriky alebo paradajky. Treba len použiť príslušne veľký truhlík cca 60 cm a oporu pre rastlinu. Potom stačí každé ráno zájsť na balkón a na raňajky máte svoju vlastnú zeleninu, ktorá dozrela na slnku, nebola vláčená v kamióne cez pol Európy a určite chtí aj vonia lepšie, ako kupovaná v supermarkete.

Keď však skončia teplé dni a noci, treba pozberať posledné plody a rastliny zlikvidovať. Ideálne je dať stonky a listy skompostovať. Ak máte pred panelákom kvetinového záhony, nastrihajte stonky na asi 4-5 cm kúsky a využite túto hmotu ako mulč. Chráni rastliny pred vysýchaním aj pred zmrznutím a po rozklade počas zimy slúži ako hnojivo.

Balkon-05

Rovnako tak vyžitú zeminu z truhlíkov vysypte okolo kvetov, ak nemáte jej využitie vo svojej záhradke alebo na kompostovisku, kde by ste ňou prevrstvili zelenú hmotu. Je škoda ju vysypať do kontajnera, lepšie je rozprestreť ju na trávniku pred domom.

A na budúcu jar môžete opäť na balkónoch nechať rásť namiesto kvetov zeleninu. Balkónové paradajky a balkónové papriky máte vždy po ruke a nevyžadujú viac starostlivosti, ako kvety. No zato vám spôsobia omnoho via radosti a ešte ušetríte pri nákupoch za potraviny.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.