web analytics

Aký editor potrebujem na písanie článkov na blogu

Ľudia by radi písali svoj blog, no majú strach, že nezvládnu technickú stránku. Jednou z nich je aj vybavenie, ktoré je potrebné inštalovať do počítača pre to, aby mohli písať a zverejňovať svoje príbehy a články. Ak máte talent a túžbu písať pre ostatných, aký program na písanie potrebujete a koľko stojí?


Pre prevádzkovanie blogu potrebujete doménu a hosting, na ktorom váš blog pobeží, to si zaplatíte u profesionálnej hostingovej firmy za pár eur alebo si zaregistrujete blog na bezplatnom systéme, pravda s istými obmedzeniami. Dôležité je pripomenúť, že nemusíte prevádzkovať server u seba doma a mať nejakú extra linku do internetu. Práve na to slúži objednaný hosting.

Svoj počítač potrebujete na to, aby ste sa k svojmu blogu prihlásili do jeho administrácie, nastavili jeho vzhľad a pridávali jednotlivé články a fotografie či videá do nich. A reagovali na komentáre vašich čitateľov. Ak vlastný počítač nemáte, ale napriek tomu to s blogovaním myslíte vážne, v krajnom prípade môžete používať počítač v internet café alebo knižnici 😉 Len sa nezabudnite zakaždým odhlásiť.

Či už máte stolný počítač notebook alebo dokonca netbook, či používate najnovší stroj alebo niekoľkoročného „starčeka“, na správu blogu na wordpresse alebo bezplatnej službe vám bude stačiť. Pre rozbeh svojho blogu nemusíte investovať veľké peniaze. Parádny a výkonný notebook si kúpite za blogom zarobené peniaze.

Blog píšte priamo na blogu. Áno, je to tak. WordPress na vašej doméne a hostingu aj otvorené blogovacie platformy majú vstavaný textový editor na písanie príspevkov. V administrácii založíte nový príspevok, napíšete nadpis a začnete písať text článku. Vo väčšine prípadov si vyberiete, či chcete písať vo vizuálnom režime (vidíte priamo aj formátovanie textu a vzhľad celého článku) alebo vám lepšie pasuje jednoduché rozhranie so značkami pre formátovanie textu a jeho finálnu podobu si pozriete v náhľade. V podstate sa dá povedať, že ak zvládnete napísať jednoduchý text vo Worde alebo podobnom textovom editore, budete ho vedieť napísať aj na blogu.

Súvisiace:  Kde si blog nezaložiť

Keďže pracujete on-line priamo na svojom blogu, určite uvítate automatické ukladanie napísaného textu v krátkych intervaloch. Takže prerušenie spojenia so serverom alebo vybitá batéria neznamenajú žiadnu stratu myšlienok.

Fotografie do článku vložíte jednoduchým potiahnutím myšou napríklad z plochy. Systém ju automaticky zmenší tak, aby sa vošla do textu a pritom vždy na kliknutie je k dispozícii originálna veľkosť.

Samozrejme si texty môžete pripraviť dopredu a hotové vložiť do publikačného systému blogu. V takom prípade textový editor v počítači potrebovať budete. Nemusíte ho ale kupovať. V systémoch Windows sú v základe k dispozícii Notepad alebo sofistikovanejší Wordpad, bezplatné a pritom kvalitné textové editory sú obsiahnuté aj v distribúciách Linuxu.

Na blogu vložíte alebo napíšete články vtedy, keď máte čas alebo keď máte „spisovateľskú“ chvíľku a po ich dokončení, úprave a kontrole nastavíte čas, kedy majú byť automaticky publikované. A to aj niekoľko článkov dopredu, aj na niekoľko týždňov „do rezervy“. A tak kým vy spokojne spíte po autorsky plodnej noci, ráno o siedmej hodine vyjde váš článok pre netrpezlivých čitateľov.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.