Minule sme si povedali, kde si môžete založiť blog, ak sa chcete o svoje myšlienky, názory alebo skúsenosti podeliť s ostatnými používateľmi internetu. Povedali sme si aj prečo zvoliť to a prečo iné riešenie. Dnes bude reč o tom, kde si blog určite nezaložíte.
Koncom apríla prestala fungovať blogovacia služba Posterous, ktorá vznikla v roku 2008. Umožňovala veľmi jednoducho publikovať texty aj z mobilných prístrojov. Tým mohli blogeri operatívne zverejňovať svoje komentáre alebo názory na udalosti. Svojím prístupom k blogovaniu si Posterous získal asi 15 miliónov užívateľov.
A hoci toto číslo predstavuje asi trojnásobok obyvateľstva tejto krajiny, nič to vo svete biznisu neznamená. Ani Slovensko (po kúpe najväčšej slovenskej banky VUB taliani sem poslali šéfovať dovtedajšieho šéfa jednej z krajsých pobočiek v Taliansku, že nech sa naučí…) ani Posterous, ktorého kúpil Twitter. A zrušil.
A hoci služba umožnila do 30. apríla 2013 svojím užívateľom požiadať o zálohovanie svojich blogov a zálohy bolo možné následne importovať napríklad do služby wordpress.com, nič to nemení na tom, že blogeri príde o dobré ranky či svojich čitateľov. Všetky texty síce môžu zverejniť na nových subdoménach, ale už to nebude to, čo bývalo. Chvíľu potrvá, kým si čitateli nájdu svojich obľúbených autorov, kým si zvyknú a tiež blogeri sa budú učiť používať nový systém. A niektorí už možno ani písať už nebudú.
Tento osud môže postihnúť každú verejnú blogovaciu službu. Buď ju kúpi konkurencia a zruší alebo jednoducho zmenia biznis a sami vypnú blogovanie. A ak zverejňujete blogy na citlivú tému, môžu váš blog jednoducho vymazať. Tak ako to robí pravda.sk alebo často aj sme.sk
Z toho jednoznačne vyplýva, že jediný osvedčený spôsob, ako mať svoj blog pod plnou kontrolou, je zakúpenie domény, servera a inštalácia niektorého z redakčných systémov, napríklad WordPress.
To si povieme nabudúce.
.
Pridať komentár