web analytics

Okrasná aj úžitková záhradka v malom kvetináči

Na pestovanie nepotrebujete mať žiadnu veľkú záhradu. Pri troche skromnosti sa dá krásne osadiť aj okenný parapet, ak nemáte balkón. Záleží len na vás, či dáte prednosť kvetinám alebo napríklad bylinkám do kuchyne. Zaobstarať sa dá aj všeličo užitočného. Zasadiť sa dajú napríklad truhlíková paradajky, ktoré sú nenáročné na množstvo zeminy a vyšľachtené špeciálne pre uvedené účely.

Ako si skrášliť okenný parapet, aby ste z neho mali radosť aj úžitok?

Najprv si parapet dôkladne očistite a umyte. Akonáhle bude žiariť novotou, popremýšľajte, čo by sa na neho najlepšie hodilo, aby vám maximálne slúžil? Pôjdete skôr cestou okrasných kvetín, ktoré budú pri pohľade z ulice robiť parádu, alebo milujete varenie s bylinkami a niečo by ste chceli stále pridávať do polievky či k mäsu? Potom pravdepodobne siahnete k čisto bylinkovému pestovaniu. Potom je ešte tretia možnosť, a síce pestovať niečo užitočného, napríklad už spomínané paradajky alebo uhorky. Aj v pestovaní v kvetináči ale platí, že fantázii sa medze nekladú. Milujete ostré jedlá? Nenáročné na pestovanie sú aj chilli papričky.

Nech nikomu nespadne nič na hlavu

Ak ste si premysleli koncepciu, môžete sa pustiť do práce. Ideálne je zabezpečiť si parapet proti tomu, aby vám rastliny spadli dole. Inštalácia rôznych zábran v podobe líšt, ktoré môžete na oboch stranách pripevniť do steny, rozhodne nie je od veci. Nikomu by nebolo príjemné, keby mu váš hrantík spadol na hlavu, keď pôjde pod vašimi oknami. Keď je všetko dobre zaistené proti spadnutiu, rozhliadnite sa najlepšie po truhlíkoch.

Bez drenáže sa nezaobídete

Výborné sú samozavlažovacie varianty. Výrazne uľahčujú starostlivosť, zaistí, že si rastlina bude brať toľko, koľko potrebuje. Ak nemáte samozavlažovacie hrantíky, môžete si drenáž vyrobiť sami do obyčajného kvetináča, dokonca vás tento postup vyjde lacnejšie. Klasický kvetináč totiž môžete dostať pokojne za tretinu alebo dokonca štvrtinu ceny toho samozavlažovacieho. Preto ušetríte. Jednoducho na spodok truhlíka rozložíte vrstvu kamienkov, môžete tiež použiť nejaké keramické črepy napríklad z rozbitej vázy. Urobte z týchto črepín jemnejšiu drvinu jednoduchým rozbitím. Vďaka drenáži nedôjde k nepríjemnému preliatiu rastlín. Nič nie je pre rastlinu tak zničujúce, ako keď jej korienky začnú uhnívat.
kvetinac

Saďte do kvalitného substrátu

Ďalším krokom je vyplnenie truhlíka substrátom zeminy. V záhradníctvach nájdete pestrú škálu substrátov pre rôzne účely, takže si môžete vybrať ten pravý. Ovšem nie je nad to, keď máte možnosť si niekde na záhrade odobrať hlinu z kompostu. Potom sa vaše rastlinky budú hnať von jedna radosť. Navrstvite substrát približne do troch štvrtín výšky truhlíka. Pri presádzaní rastlín platí, že by v kvetináči mali byť umiestnené približne rovnako hlboko, ako v sadbe. Pritláčajte rastliny po presadení do krajiny len veľmi opatrne, aby sa nepoškodili. Potom lopatkou ešte zľahka dosypte ďalší substrát.

Zvykajte rastliny na priame slnko a neprelievajte ich

V prípade čerstvo zasadených rastlín treba brať ohľad na to, aby neboli hneď vystavené priamemu intenzívnemu slnku a tiež ich neprelievajte. Ak máte napríklad parapet na strane, kam svieti celé popoludnie slnko, radšej rastliny v prvých dňoch ľahko tieňte napríklad látkovou handričkou, než si na priame žiarenie zvyknú. Rovnako tak pozor na prelievanie. Ani v prípade teplomilných rastlín by voda v kvetináči nemala byť stále na maxime a to najmä vtedy, ak je pár dní zamračené a rastlina nemá tak veľkú spotrebu vody. U samozavlažovacích kvetináčov býva ukazovateľ jasne vypovedajúci o hladine vody. Pri klasických kvetináčov môžete špajdľou pichnúť do hliny až ku dnu, aby ste zistili, ako vysoká je vlhkosť. Prispôsobujte zálievku počasiu.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.