web analytics

Blog na vlastnej doméne

Kto to myslí so svojím blogom naozaj vážne, zavrhne jeho umiestnenie na niektorej z verejných blogovacích služieb. Tam nemáte plnú kontrolu nad vzhľadom, ale ani nad obsahom svojho blogu. Navyše vytvárate podmienky na zárobok pre niekoho cudzieho a vy zo svojho blogovania nemáte nič, iba čistú stratu.

Hoci v prvom momente nemusíte uvažovať o blogovaní ako o spôsobe svojho zárobku, neskôr sa vám možnosť zarábať si písaním môže javiť ako dobrá príležitosť. Môže sa ukázať, že viete pútavo písať a vaše články ľudí zaujímajú. Ba dokonca môžete písať tak dobre a pravdivo, že to začne vadiť prevádzkovateľovi blogovacej platformy alebo jej majiteľom.

Preto odporúčam hneď od začiatku pristupovať k svojmu novému blogu seriózne a zodpovedne a zakúpiť si hosting spolu s doménou, ktorá bude vaším vlastníctvom. Nikto vám tak nemôže blog zrušiť ani zobrazovať svoje reklamy či dokonca zakazovať vám zobrazovať na webe vaše reklamy.

Kedy začať zobrazovať reklamu na stránkach

Zatiaľ je na túto otázku priskoro. Ešte ste len začali budovať svoj blog, práve ste si kúpili doménu a objednali hosting. S pomocou admina alebo návodov na internete ste nainštalovali redakčný systém WordPress, teraz je čas venovať sa jeho nastaveniu a obsahu. Na reklamy je potrebné si počkať, až bude mať web slušnú návštevnosť.

Prečo spomínam Wordpess?

Pretože je to v súčasnosti najobľúbenejší, najrozšírenejší a najpohodlnejší systém na budovanie blogu. Nevyžaduje od vás nijaké programátorské znalosti, nemusíte vedieť písať html kódy ani inak stavať www stránky. Dovoľuje vám po jednoduchom nainštalovaní venovať sa len písaniu vašich článkov.

K základnému WordPressu je vhodné doplniť niektoré moduly, takzvané pluginy, ktoré zjednodušujú a uľahčujú niektoré činnosti. Tým sa však budeme venovať v osobitnom článku.

Súvisiace:  Prehrávač hudby Winamp končí

Vzhľad vašej novej stránky môžete jednoducho zmeniť v administrácii zmenou šablóny, ktorú si vyskúšate a nastavíte priamo v správe vašej stránky. Dostupných sú stovky bezplatných šablón a keby sa vám žiadna z nich nepáčila alebo nehodila, na internete je možné zakúpiť prémiové témy alebo si nechať naprogramovať tú vašu. Som však presvedčený, že si podľa farby a rozloženia polí určite vyberiete aj medzi tými bezplatnými témami.

Keď už máte zakúpenú doménu aj hosting, nainštalovaný redakčný systém a zvolenú tému pre WordPress, je načase začať plniť web obsahom. Predpokladám, že máte plnú hlavu textov, ktoré by ste radi prezentovali verejnosti, tí šikovnejší už majú určite mnohé z nich napísané v textových súboroch. Teraz treba vaše myšlienky a názory presunúť z hlavy na blog.

Pretože práve texty, ktoré budete písať, teda obsah, bude to, čo bude vašich budúcich čitateľov na váš blog priťahovať. Pekná grafika a vydarený dizajn tomu môže pomôcť, ale ako sa hovorí, obsah je kráľ.

O čom písať na blogu

Mali by ste písať o tom, čo vás baví a o tom, čomu rozumiete. Ak to budú témy, ktoré zaujímajú ľudí, tým lepšie. Pretože ak nebudete mať čitateľov, v budúcnosti na svojom blogu nezačnete zarábať. Keď však budete písať o témach, o ktorých píšu všetci, tiež veľa čitateľov nezískate. Konkurencia je totiž veľká.

Ak sa donútite k písaniu na témy, ktoré vás nezaujímajú, návštevníci webu to z vašich textov vycítia. Navyše skoro po spustení blogu môže prísť únava, stereotyp a prestanete mať chuť na publikovanie. Keď ale z vašich textov bude cítiť zaujatie, elán, to, že sa veci rozumiete, čitatelia si radi prečítajú vaše ďalšie články a budú sa na web vracať.

Preto nezabudnite publikovať nové články pravidelne. Budú vás za to mať radi nie len vaši čitatelia, ale aj vyhľadávače. WordPress vám v tom môže pomôcť tak, že v čase, kedy máte chuť písať, si pripravíte články a ich zverejnenie si naplánujete v nastavenom čase. A tak zatiaľ čo vy ešte spíte po prebdenej noci nad počítačom, na webe sa objavil nový príspevok.

Súvisiace:  Písanie článkov ako zárobok

 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.