web analytics

Diaľničná nálepka 2014

Na úvod dobrá správa. Poplatok za diaľnicu na Slovensku sa v roku 2014 nezvyšuje, aspoň pre osobné autá. Druhá správa je, že kvalita diaľníc ostala stále rovnaká. Na mnohých miestach mizerná. A diaľničná sieť stále nedobudovaná. Koľko teda zaplatíme na Slovensku za používanie diaľníc v roku 2014?


Za používanie diaľníc a ciest pre motorové vozidlá na území Slovenska s výnimkou úsekov označených dodatkovou tabuľou (preškrtnutá nálepka) sa platí paušálny poplatok zakúpením nálepky na čelné sklo osobného automobilu. Nálepka sa umiestňuje na pravý okraj čelného skla z pohľadu vodiča auta a to do horného alebo dolného rohu.

useky

K dispozícii sú tri druhy nálepiek v závislosti od dĺžky obdobia, počas ktorého chcete diaľnice využívať.

Desaťdňová nálepka 2014
Desaťdňová nálepka 2014

Najkratšia je desaťdňová nálepka. Ako je názov napovedá, platí do dobu desiatich dní vrátane dňa zakúpenia, resp. označenia. Jej cena je 10 eur.

30 dňová diaľničná nálepka 2014
30 dňová diaľničná nálepka 2014

Diaľničná nálepka s dobou platnosti tridsať dní stojí 14 eur. Pokiaľ ju plánujete využívať celý mesiac, pozorne si prečítajte poučenie na zadnej strane nálepky! Môžete sa tak vyhnúť nepríjemnej pokute.

Celoročná diaľničná nálepka na rok 2014 stojí 50 eur a platí od 1.1.2014 do 31.1.2015, teda trinásť mesiacov. Podobne platí aj diaľničná nálepka na rok 2013 až do konca januára 2014.

Celoročná diaľničná nálepka 2014
Celoročná diaľničná nálepka 2014

Ešte nedávno končila platnosť celoročnej diaľničnej nálepky o polnoci 31.12. a spôsobovalo to dosť problémy niektorým vodičom. Zdá sa, že konečne niekto dostal aspoň trochu rozumu.

Zaujímavosťou je, že na rozdiel od desaťdňových a tridsaťdňových diaľničných nálepiek má celoročná okrúhly tvar. Možno už konečne policajti pri kontrole diaľničných nálepiek začnú používať mozog a ďalekohľady a nebudú zužovať premávku do jedného pruhu a zastavovať všetky autá na diaľničnom odpočívadle, aby skontrolovali, či majú všetci vodiči zakúpené diaľničné nálepky a vyberali zopár pokút. Správy o takomto ich brilantnom počínaní sa dosť často objavovali v rádiách aj televíznom spravodajstve a medzi ľuďmi kolovali na túto tému aj vtipy.

Slovenské diaľničné nálepky pre rok 2014 si môžete zakúpiť na benzínových čerpadlách a poštách.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.