web analytics

Cena diaľničných známok v zahraničí – Česká republika

Ak cestujete mimo Slovenska, iste vás zaujíma cena diaľničných nálepiek v zahraničí. Nie vždy je nevyhnutné používať diaľnice, no často je to ekonomicky výhodnejšie aj po zaplatení diaľničného poplatku. Koľko teda stoja diaľničné nálepky 2013 v zahraničí a akú majú diaľničné nálepky platnosť?

Azda najčastejšie jazdia Slováci, aj pre jazykovú blízkosť či príbuzenské vzťahy alebo pracovné príležitosti, do Českej republiky. Pri ceste zo severného a západného Slovenska narazíte na českú diaľnicu najskôr po 50 km jazdy po vnútrozemí a pokiaľ necestuje často, môžete sa českým diaľniciam vyhnúť po ostatných cestách. V smere od Bratislavy po našej diaľnici D2 prekračujete hranice práve po diaľnici. V Čechách ale nemajú také pasce na turistov, ako na Slovensku, a tak od hranice po prvé parkovisko diaľnica nie je spoplatnená. A na parkovisku si môžete diaľničnú nálepku kúpiť.

Neodporúčam túto možnosť ignorovať a pokračovať po prvý výjazd na Břeclav, pretože česká polícia práve na konci parkoviska často kontroluje ďalekohľadmi nalepenie diaľničnej známky na čelnom skle. Ak chcete českú diaľnicu obísť, pretože napríklad necestuje do ČR často alebo ďaleko a cena sa vám zdá vysoká či zbytočná, opustite diaľnicu ešte na Slovensku na výjazde Kúty (za čerpacou stanicou Sekule) a podľa značenia cez Kúty pokračujte na Lanžhot a Břeclav, kde môžete pokračovať do mesta alebo popri diaľnici cestou cez Podivín až do Brna.

Koľko stojí česká diaľničná známka?

Pre osobné automobily do 3,5 tony používajú v Čechách tri druhy diaľničných nálepiek.

Ceny pre rok 2013:

Platnosť Cena
Ročná 1 500 CZK
Mesačná 440 CZK
Desaťdenná 310 CZK

 

Na Slovensku môžete českú diaľničnú nálepku kúpiť napríklad na tej čerpacej stanici Slovnaft v Sekuliach asi 4 km pred hranicami, jej cena je 50 EUR. Môžete platiť v hotovosti alebo kartou. Na parkovisku na českej strane hranice sa na platbu kartou nie vždy dá spoľahnúť a nie každý má českú hotovosť…

 

Cena diaľničných známok v zahraničí – Česká republika 2013 Cena diaľničných známok v zahraničí – Česká republika 2013 Cena diaľničných známok v zahraničí – Česká republika 2013

Doby platnosti kupónov

Typ Doba platnosti
Ročný kupón (označenie R) Platnosť je 14 mesiacov – tj. 1. 12. 2012 – 31. 1. 2014.
Mesačný kupón (označenie M) Platí v deň vyznačený na kupóne a bezprostredne nasledujúci mesiac. Koniec platnosti pripadá na deň, ktorý sa číselne zhoduje so dňom vyznačeným na kupóne. Ak nie je taký deň v príslušnom kalendárnom mesiaci, pripadne koniec platnosti na jeho posledný deň.
Desaťdňový kupón (označenie D) Platnosť začína dňom vyznačeným na kupóne a končí uplynutím desiateho kalendárneho dňa.

 

Ak teda v decembri cestujete do Čiech a nemáte diaľničnú nálepku, oplatí sa vám kúpiť budúcoročnú nálepku. Rovnako tak v januári môžete jazdiť na vlaňajšiu nálepku.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.