web analytics

Kolesá meniť celé alebo prezúvať na diskoch?

Zmeny počasia na jeseň a na jar si vyžadujú od motoristov aj zmenu obutia automobilov, ak nechcú v zime prestať jazdiť. Inak „držia“ pneumatiky na teplom asfalte a inak na studenom snehu alebo ľade. Výrobcovia pneumatík prispôsobujú zmenám povrchu a jeho teploty nie len dezén, ale aj zmes pneumatík. Keď príde ten čas, máme pneumatiky prezúvať alebo prehadzovať kolesá?

Kto chce svoje auto pravidelne využívať aj v lete aj v zime, nemá inú možnosť, ako pod hrozbou sankcie zo zákona používať v zime pneumatiky určené do nízkych teplôt a s povrchom vozovky so snehom alebo ľadom. Pneumatiky sú výrobcom na boku označené symbolom snehovej vločky alebo písmenami „MS“ či „M+S“. Zákon predpisuje hĺbku dezénu aspoň 3 mm (v zahraničí 4 milimetre) a použitie pneumatík, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu alebo hrozí takéto nebezpečie. Takže ak sa uprostred zimy vyjasní, vysvitne slnko a vozovky sú suché, môžete na cestu vyraziť aj na letných pneumatikách alebo na zimných pneumatikách s dezénom nižším ako 3 mm. Pravda, studený povrch môže znížiť priľnavosť letných pneumatík, čo má vplyv nie len pri zrýchlení, ale najmä pri prejazde zákrut a brzdení. Pneumatiky v zákrutách toľko nedržia a brzdná dráha sa predlžuje. Treba na to počas jazdy pamätať.

Ak sa teda rozhodnete pre bezpečnosť svoju a svojej rodiny s nástupom chladných dní vymeniť pneumatiky na svojom aute za zimné, je lepšie nechať prezuť pneumatiky, teda z diskov zložiť letné a naložiť na ne zimné, alebo je výhodnejšie mať kompletnú sadu zimných pneumatík s diskami a vymeniť celé kolesá?

sneh

Zdanlivo je lacnejšie meniť len pneumatiky na jedinej sade diskov. Na druhej strane výmena pneumatík na diskoch dvakrát ročne je drahšia, ako výmena kompletných kolies. Nehovoriac o tom, že pri častej výmene pneumatík môže utrpieť ich kvalita a zvyšuje sa opotrebenie pevnostných prvkov. A skladovanie samotných pneumatík alebo kompletných kolies vyžaduje rovnaké nároky.

Nákup ďalšej sady diskov pre zimné pneumatiky sa javí ako drahšia varianta sezónnej výmeny pneumatík. Keď však máte dve sady diskov a dve sady pneumatík, dokážete si kolesá na jar a na jeseň vymeniť aj sami. Avšak bez vyváženia kolies neodporúčame montovať kolesá na auto. Okrem diskomfortu pri jazde hrozí vinou nevyvážených kolies zvýšené opotrebenie ložísk kolies.

Voľba záleží na vás. Z dlhoročných skúseností sa ukazuje ako vhodnejšie mať letné pneumatiky na jednej sade diskov a zimné napríklad na plechových, krytých puklicami. V snehu totiž ťažšie zbadáte dieru v asfalte a poškodenie plechového disku odstránite lacnejšie.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.