web analytics

Cena diaľničných známok v zahraničí – Rakúsko, Nemecko

Nedávno som publikoval článok o diaľničných nálepkách pre rok 2013 na Slovensku a cenách nálepiek na rok 2013 v Čechách. Pretože veľa ľudí cestuje nie len do Českej republiky, ale aj Rakúska a Nemecka, pozrime sa, ako je to s platením za diaľnice v týchto nemecky hovoriacich krajinách.

Pokiaľ cestuje z Bratislavy na nákupy do Hainburgu alebo do Parndorfu, nemusíte kupovať rakúsku diaľničnú nálepku. Dokonca aj na letisko vo Schwechate sa dostanete po neplatenej ceste. Avšak pri opakovaných cestách sa už oplatí kúpiť si diaľničnú nálepku, pretože sa vyhnete cestám cez dediny a mestá a najmä prejazd cez Viedeň je diaľnicou podstatne rýchlejší, ako po bežných cestách.

V Rakúsku používajú pre osobné automobily tri druhy diaľničných nálepiek:

10-dňová: EUR 8,30
2-mesačná: EUR 24,20
Ročná: EUR 80,60

Pre motocykle platia nasledovné sadzby:

10-dňová: EUR 4,80
2-dvojmesačná: EUR 12,10
Ročná: EUR 32,10

rakúska diaľničná nálepka Ročná diaľničná nálepka platí od 1. decembra predchádzajúceho do 31. januára budúceho roku, t.j. až 14 mesiacov.

Na Slovensku si rakúsku diaľničnú nálepku môžete kúpiť okrem iného aj na čerpacích staniciach. Na Slovnaft pumpách súce majú na dverách nálepku, že predávajú rakúsku diaľničnú nálepku, ale sa na to nespoliehajte, nemajú ich. Bez obáv ich však kúpite na OMV čerpačkách. Ak teda prichádzate zo Slovenska do Bratislavy a pokračujete do Rakúska, zídite z diaľničného obchvatu na petržalskej strane dole a pri Auparku na čerpačke si ju kúpte.
Lepí sa na vodičovu stranu v úrovni pod spätným zrkadlom, je len na vás, či v strede okna alebo vám bude zacláňať výhľad na chodcov na ľavom okraji okna.

Pozor, ak chcete ísť do Rakúska po diaľnici, na posledných pár sto metrov slovenskej diaľnice pred hraničným prechodom musíte mať už aj slovenskú diaľničnú nálepku, naša pomáhajúca a chrániaca polícia na to striehne.

Pri cestách po Nemecku nepotrebujete na osobnom automobile do 3,5 tony diaľničnú nálepku. Vo všeobecnosti tam neplatí obmedzenie rýchlosti na diaľnici, na mnohých miestach je však maximálna povolená rýchlosť upravená dopravnými značkami.

2 komentáre

 • Miletelka ján 22. augusta 2013 Odpovedať

  nnikde sa neviem dočítať, či keď použijem v meste viedeň diaľnicu A 23 a A 4 a zídem výjazdom na schwechat, musím mať diaľničnú známku?

  Firefox 12.0 Firefox 12.0 Windows XP Windows XP
  Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:12.0) Gecko/20100101 Firefox/12.0
  • redakcia 22. augusta 2013 Odpovedať Autor

   Nie je mi známe, že by v Rakúsku mali úseky diaľníc bez poplatkov. Po Viedni teda nejazdím (vo vnútri v meste) ale od Blavy po Viedeň a obchvatom tam všade sa jazdí s nálepkou.
   A ak sa mýlim, tak za 8 eur mi nestojí to skúšať 😉

   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.