web analytics

Diaľničná nálepka Nemecko 2013

V prehľadoch štatistík svojich webov vídam občas túto vetu z nadpisu zadanú do vyhľadávačov. Keďže na webe mám zopár článkov o cestovaní do zahraničí a v nich spomínam aj poplatky za využívanie diaľníc osobným autom, dopĺňam tieto texty krátkou informáciou o Nemecku.

Diaľnice boli v Nemecku budované už pred druhou svetovou vojnou a podľa čelného predstaviteľa toho štátu, ktorý nemôže byť menovaný, lebo niektoré kruhy majú z neho strach aj 75 rokov po jeho smrti, nemalo byť zo žiadneho miesta v Nemecku na diaľnicu ďalej, ako 50 km. Takže diaľničná sieť je aj dnes v celkom rozsiahlom stave a o ich kvalite aj celkovej dĺžke môžeme u nás len snívať.

Rovnako o tom, že všeobecne nie je maximálna povolená rýchlosť na nich obmedzená, len lokálne v závislosti od hustoty dopravy dopravnými značkami, a že sa za ich používanie neplatí, pretože sú stavané z daní občanov Nemecka.

Zdá sa mi to samozrejmé, veď aj naše diaľnice sú stavané a udržiavané z daní občanov tohto štátu. A z daní platených pri tankovaní paliva. To by ale naši politici museli mať na zreteli záujem svojich občanov a nie svojich chlebodárcov.

V Nemecku zvažujú spoplatniť diaľnice pre cudzincov a hľadajú vhodný model, od známok cez plošné spoplatnenie a úľavu na dani pre domácich. V súčasnosti ale platí, že za osobné auto sa na diaľniciach v Nemecku neplatí.

A že sa na nich jazdí dobre!

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.