web analytics
Ste po ceste unavený? Vypnite autorádio!

Ste po ceste unavený? Vypnite autorádio!

Jazdiť autom je dnes úplná samozrejmosť, niekto jazdí len občas, iný denno-denne pár km do práce a späť a sú takí, čo jazdia stovky kilometrov ako obchodní zástupcovia. Veď sa stačí pozrieť na cesty, aké sú prepchaté. Aby nedošlo k nehode, vodič by nemal jazdiť unavený.

Kto vyskúšal, tak vie, že to nie je žiadna slasť vyrážať po polnoci z domu autom na dlhú cestu, raňajkovať pred Prahou a v Prahe mať nabitý celý deň. A hoci si rozumný vodič nadránom hodinku zdriemne na odpočívadle na diaľnici, domov sa vracia unavený ako kôň a teší sa do postele. Aby druhý deň „zarezával“ v práci a tretí deň možno zase vyrážal na ďalšiu „štreku“. A hoci pravidelné prestávky nie len na tankovanie a kávu môžu pomôcť udržať vodiča v kondícii, nie je to všetko.

Takmer každé auto je vybavené autorádiom a vodiči počúvajú nie len dopravné spravodajstvo, aby si dali pozor na policajné hliadky alebo sa vyhli zápche po nehode. Celý deň sa z autorádia linie hudba, spravodajstvo, reklama.

Aby nás reklama zaujala, používa rôzne metódy na získanie a udržanie pozornosti. Rovnako tak spravodajstvo. No našu pozornosť si vyžaduje premávka pred nami, v protismere, chodci v blízkosti prechodov, dopravné značky…

Pri jednej z pravidelných ciest som autorádio nezapol. Po tisíctristo kilometroch som bol menej unavený, ako inokedy. Vyskúšal som to viacejkrát, keďže som túto trasu jazdil pravidelne. Skutočne vypnutie autorádia pomáha znižovať únavu počas cesty a po nej.

no gps
bez GPS

Dopravnú situáciu na trase mi v zahraničí pomáhala sledovať navigácia a hlásila mi uzávierky a navrhovala obchádzkové trasy. Žiaľ, na Slovensku tento systém zatiaľ nefunguje.

Okrem vypnutého autorádia (až na pár minút v čase vysielania dopravného info napríklad krátko pred prekročením hranice) pomáhajú predchádzať únave aj krátke päťminútové prestávky povedzme každé dve hodiny jazdy. Stačí vystúpiť z auta a poprechádzať sa a môžete pokračovať ďalej. Nezabúdajte, že ide o váš život a vašu bezpečnosť.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.