Potrebujete elektrinu na malom alebo veľkom stavenisku či kultúrnom podujatí? Očakávate výpadky napájania a obávate sa zastavenia výroby? Riešením je kúpa alebo prenájom elektrocentrály. Prečítajte si, v ktorých prípadoch vám pomôže a ako si vybrať ten správny typ.
Na prípojku môžete čakať aj 4 mesiace
Keď staviate alebo rekonštruujete, elektrina na pozemku nemusí byť samozrejmosťou. Vyhraté nemáte ani keď máte odpojenú elektrickú prípojku. Distribučná spoločnosť vám ju totiž zapojí, až keď splníte podmienky pripojenia. To vo väčšine prípadov znamená rekonštrukciu prípojky (kábel do zeme, elektromer na hranici pozemku, projekt, revízia). Celý taký proces vrátane „papierovačiek“ vám môže zabrať aj 4 mesiace.
Elektrinu pritom potrebujete nielen na napájanie strojov ako napr. miešačka a píla, či ručného náradia. Dôležitá je aj kvôli bezpečnosti na pracovisku – jej základom je totiž dostatočne silné osvetlenie (v zimnom období sa viditeľnosť zhoršuje už pred 16-tou hodinou).
Elektrocentrála vám pomôže aj v prípadoch, keď očakávate výpadky dodávok elektriny pre vašu obchodnú, výrobnú či logistickú prevádzku. Takisto vyrieši problém so slabou alebo chýbajúcou elektrickou prípojkou pri organizácii rôznych podujatí.
Výkon elektrocentrály predimenzujte
Pri výbere elektrocentrál by ste si mali všímať 2 podstatné parametre: výkon a typ. Čo sa týka výkonu, ten odhadnete tak, že spočítate príkony všetkých zariadení, ktoré chcete naraz napájať (nájdete ich na štítkoch). Výsledné číslo potom navýšite o 50 – 100 % v závislosti od typu zariadení. Zariadenia s výkonnými elektromotormi (napr. stroje), zváračky, žiarivkové svietidlá či výkonná zvuková aparatúra totiž môžu spotrebúvať omnoho viac energie pri spustení než pri samotnej prevádzke.
Elektrocentrály existujú vo viacerých vyhotoveniach:
Kufríková elektrocentrála – Je ľahká a odhlučnená (motor je benzínový) má však nízky výkon a poskytuje iba 230 V napätie. Hodí sa na chaty alebo na kempovanie.
Rámová elektrocentrála – Vďaka trubkovému rámu má vysokú odolnosť, zároveň však aj vysokú hlučnosť. Používa sa pri kempovaní alebo stavebných prácach malého rozsahu. Niektoré modely sú vybavené aj 400 V zásuvkou.
Stacionárna elektrocentrála – Jej srdcom je dieselagregát, je teda výkonná a robustná, zároveň aj rozmerná a ťažká.Na jej dopravu teda potrebujete nákladné auto a vysokozdvižný vozík, hydraulickú ruku alebo žeriav. Môže byť vybavená kapotážou pre odhlučnenie, automatickým spúšťaním pri výpadku napájania či ďalšími funkciami zjednodušujúcimi používanie. Stacionárne elektrocentrály sa používajú ako záložné zdroje, ale aj v tzv. ostrovnom režime, teda na napájanie tam, kde nie je dostupná rozvodná sieť.
Kúpiť, či požičať?
Kvalitná elektrocentrála, na ktorú sa môžete vždy spoľahnúť (čo je vlastne pri elektrocentrále najdôležitejšia vlastnost) vás bude stáť tisícky až desaťtisícky eur. Aku je využijete celoročne, lepším riešením je prenájom elektrocentrály – požičia vám ju každá lepšia požičovňa stavebných strojov.
Pridať komentár