web analytics

Starostlivosť o šteniatko – ako privítať nového člena do domácnosti?

Adopcia alebo kúpa šteniatka je zavážne rozhodnutie, ktoré ovplyvní nielen budúci život domácnosti, ale aj štvornohého miláčika. Vždy si preto treba poriadne premyslieť či sa rozhodujeme správne a pripraviť celú domácnosť na privítanie nového štvornohého člena rodiny. Prvé dni v novom prostredí s novými ľuďmi sú pre šteniatka veľmi stresujúce. Preto vám radi pomôžeme vybrať preň to najlepšie vybavenie a prezradíme, ako pripraviť priestory pre jeho reálne potreby a vývoj.

Starostlivosť o šteňa počas prvých týždňov v novom domove

Ako sme už spomenuli vyššie, nové miesto a tváre môžu malé šteniatko stresovať. V ideálnom prípade by malo prísť do nového prostredia s vecami nasiaknutými vôňou z predchádzajúceho domova. Dodá mu to pocit istoty aj na neznámom mieste. Dôležité je taktiež kŕmiť psíka potravou, ktorú dostával aj doposiaľ. Proces prechodu na iné granule pre psa by sa mal uskutočniť až po tom, čo sa psík na novom mieste aklimatizuje, pretože prípadný stres z nového prostredia mu môže priniesť rôzne tráviace ťažkosti.

Na začiatku spoznávania nového domova je potrebné snažiť sa šteňa upokojovať a poskytnúť mu potrebnú výbavičku. Dom by mal byť pripravený tak, aby bol preň úplne bezpečný. Všetky káble, drôty, ostré nástroje, chemikálie a jedovaté rastliny musia byť odstránené alebo premiestnené mimo jeho dosah. Treba si uvedomiť, že malé psíky veľmi túžia vziať všetko do úst a ich rast zubov ešte viac zvyšuje túžbu niečo prežúvať. Taktiež sa odporúča zadebniť všetky otvory alebo miesta, kadiaľ by sa šteňa mohlo dostať von z domu, prípadne kde by mohlo uviaznúť.

Výbava pre šteniatka

Ešte pred príchodom vašich nových miláčikov je potrebné zakúpiť to správne krmivo pre psov, pelech, hračky a hryzadlá. Na prepravu šteniatka, napr. k veterinárovi, bude taktiež potrebná nová pomôcka. Šteniatko by malo byť vybavené aj potrebami do kúpeľne určenými pre jeho vek, aby bol pre neho prvý kúpeľ potešením. V dome nesmú chýbať misky na jedlo a vodu. Psík k nim musí mať vždy prístup. Zabezpečiť treba taktiež postroj alebo obojok a pevné vodítko. Vyberajte si tieto doplnky vždy špeciálne na rozmery vášho domáceho maznáčika. Všetky produkty, ktoré potrebujete, nájdete v zoo obchode. Najväčší výber ponúkajú internetové zoo obchody, kde si všetko dôležité jedným kliknutím dokážete nechať doručiť až priamo k vám domov!

Pri výbere správneho krmiva pre psa majte na pamäti, že v prvých fázach jeho života je potrebné kŕmiť ho potravou určenou pre šteniatká.

Keď sa rozhodujete o svojom prvom šteniatku, mali by ste zvážiť prípadné zavedenie klietky do vašej domácnosti, ktorá môže neskôr slúžiť ako pravé útočisko vášho psíka. Je však potrebné, aby si psík na klietku zvykol vopred a aby ste otestovali jeho reakciu na tento typ príbytku.

Starostlivosť o šteňa – výchova a socializácia

Výchova šteňaťa by sa mala začať hneď po príchode do nového domova. V byte by mal byť dostatočný priestor na podložky pre šteňatá, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sa naučilo čistote. V prvých týždňoch života ešte totiž nedokážu plne ovládať svoje fyziologické reflexy a nemusia vám stihnúť dať vedieť, kedy je čas na vyprázdnenie ich močového mechúra. Aj kvôli takýmto situáciám vždy zvážte rozmiestnenie kobercov u vás doma.

Odmeňovanie psa za dobré správanie je najlepšou metódou výcviku. Nekričte na svoje šteňa ani ho netrestajte! Mnohé zoo obchody ponúkajú klikery, ktoré sú skvelé na učenie. Ďalšou motiváciou na slušné správanie môže byť jeho obľúbené jedlo, ktoré mu dáte ako pochúťku po tréningu alebo počas neho. Okrem trénovania jeho hygienických a stravovacích návykov by sa do výchovy psíka mal zaviesť aj výcvik základných povelov – sadni, zostaň, daj pac a ľahni.

Počas prvých mesiacov života šteniatka sa formuje jeho postoj ku všetkým prvkom života. Zlé spomienky môžu negatívne ovplyvniť neskoršie fázy dospievania a vyvolať nežiadúce správanie. Preto je socializácia šteniat veľmi dôležitá! Ide o oboznamovanie psíka nielen s ľuďmi, ale aj s hlukom, predmetmi, dopravou, vecami v dome a vonku – so všetkým, s čím pes môže prísť do kontaktu v budúcnosti. Proces adaptácie by mal prebiehať pokojne a pes by mal byť odmenený za každú úspešnú reakciu alebo ignorovanie stresujúcich vplyvov (napr. keď okolo neho prechádzajú cyklisti, autá alebo iné psy). Na to vám poslúži napríklad aj výcvikové príslušenstvo, ktoré obsahuje každý dobrý zoo obchod.

Šteniatko by malo byť oboznámené so všetkými druhmi podnetov a to aj so samotou vo svojom novom príbytku. Práve to mu umožní pochopiť, že samota nemusí znamenať hneď niečo zlé. Bez tohto adaptačného kroku môže šteňa v budúcnosti pociťovať separačnú úzkosť. Malé šteniatko by ste však mali nechávať osamote postupne a každým dňom zvyšovať dĺžku času bez seba.

Pri výchove šteniatka je snáď najdôležitejšia úloha nás, nových majiteľov, trpezlivosť a neustála snaha priblížiť sa bližšie k svojmu novému miláčikovi.

Zdroj foto 1: Inna Skaldutska / shutterstock.com

Zdroj foto 2: antoniodiaz / shutterstock.com

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.