web analytics

Fat bike: Čo je to? A kde sa dá taký bicykel využiť?

Pred niekoľkými rokmi nemal takmer nikto ani potuchy o tom, že existuje nejaký fat bike, pritom v súčasnej dobe je nenahraditeľnou súčasťou sortimentu každej cyklistické predajne a požičovne. Rovnako ako každé netradičné prevedenie bicyklov, tak aj fat bike má svojich priaznivcov a odporcov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme, o čo sa jedná a kde môžete taký bicykel najviac využiť.

História fat biku je pomerne dlhá, hoci sa zdá, že ide o novú záležitosť. Prvé prototypy uzreli svetlo sveta už v osemdesiatych rokoch. Za domoviny tohto vynálezu sú považované dve od seba vzdialené miesta – biela Aljaška a piesčité Mexiko. Športoví nadšenci skúšali, aké prevedenia bicyklov sa najviac uplatnia v nie príliš ideálnych podmienkach pre cyklistiku. Práve vtedy vznikol fat bike, teda bicykel s extrémne širokými ráfiky a pneumatikami. Hravo s takým bicyklom zvládnete terény s mäkkým snehom a pieskom.

Fat bike nie sú len široké pneumatiky

Charakteristickým rysom fat biku sú pochopiteľne široké pneumatiky, no zmien sa dočkala aj samotná konštrukcia, ktorá je celkovo robustnejšia. Fat bike má spravidla pevnú vidlicu, ale výnimkou nie sú ani modely s vidlicou odpruženou.

Ak si nie ste istí, či si fat bike kúpiť, mali by ste ho určite aspoň vyskúšať. Zájdite do niektorej cyklo požičovne, kde majú iste fat bike k dispozícii. Potom s týmto „tlsťochom“ môžete vyraziť do horského strediska a užívať si radovánky na bicykli aj v zime.

Kde fat bike využijete?

V podstate všade, kde vás len napadne. V zime si s ním užijete radovánky na horách. Počas daždivej sezóny s ním zvládnete mäkké blato. Tiež môžete vyraziť do piesčitého terénu a na nespevnené lesné chodníky. Zaobstarať si fat bike určite stojí zato, pretože vás čakajú nezabudnuteľné výlety.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.