web analytics

Instantné emócie

Emócie, zážitky, sú dôležitou súčasťou života človeka. Poväčšinou máme záujem o pozitívne emócie, teda také, ktoré nás niečím obohatia. Aj keď dôležité sú aj tie negatívne. Pokiaľ teda sa nejedná o emócie, ktoré zažívali ľudia na Balkáne pred rokmi a o ktorých sa vyjadrila osobnosť z OSN, že nie sú dôležité emócie, ktoré stratíme, ale tie, ktoré získame. A malé balkánske deti v súvislosti s vojnou v ich domovine teda získali emócie, ktoré by im azda nikto nezávidel.

Alebo že by predsa? A keď už nie je vojna na dosah, tak si nájdeme iný zdroj (negatívnych) emócií?


Televízna obrazovka nám dnes na zavolanie, na stlačenie gombíka, ponúka emócie aké len chceme. Preto nechápem, prečo ľudia vyhľadávajú tie zlé. Strach, utrpenie, bolesť, bezmocnosť. Prečo pozerajú v televízií relácie, ktoré im prinášajú namiesto radosti a smiechu slzy a hrôzu.

Zaujímavú úvahu na tému, ako tento typ TV relácií funguje, na čom je založený a kde je „kameň úrazu“, vlastne teda kde je klamstvo na divákovi ukryté, priniesol bloger Samo Marec vo svojom článku Päť užitočných otázok o Modrom z neba.

Či už človek pozerá tento druh „zábavy“ alebo nie, je dobré vedieť, ako to funguje, prečo to komerčná televízia vysiela a komu to naozaj prospieva.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.