web analytics

Chcete si udržať prácu? Ignorujte automaty

Ako študent som v Prahe rád chodil do Automatu Koruna, kde sme si za mince kúpili kedykoľvek obložený chlebíček alebo zákusok. Pripadalo mi to šikovné a zaujímavé. Dnes považujeme za úplne samozrejmé automaty na kávu, čaj, nealko nápoje či dokonca na polievky v obchodných centrách, benzínkach, podnikoch a už sa začali rozširovať automaty na platenie, teda samoobslužné pokladnice v hypermarketoch. Mnoho ľudí ich nadšene víta. Netušiac, že ich ohrozujú.

Zo základnej školy si ešte určite pamätáte hodiny o priemyselnej revolúcii v Anglicku a nahrádzanie množstva ľudí stojmi. So zvyšujúcim sa dopytom nestíhali výrobcovia pokrývať požiadavky, pretože boli obmedzené zdroje disponibilných ľudí a kvalifikovaných zvlášť. Stroje boli schopné vyrobiť viac, rýchlejšie a kvalitnejšie, ako ľudia. A ľudia si začali uvedomovať, že prichádzajú o možnosť zárobku. Vyvrcholilo to ničením strojov.

Ešte pred rokmi sa mnohé hypermarkety hrdili tým, že u nich v rade nečakáte, pretože majú dosť pokladní. Ani dnes sa na tomto veľa nezmenilo. Pokladní je dosť. Len pokladníčiek a pokladníkov je akosi pomenej. A tak stojíte v rade a čakáte. Hneď vedľa regálov plných žiletiek, žuvačiek, cukríkov, chladených nápojov a iných „nevyhnutných“ nezmyslov. Obchodníci využívajú okrem pokojnej hudby, aby sme obchod len nepreleteli, aj lákadlá a dlhý čas čakania na to, aby získali naše peniaze.

A pre tých, ktorí nechcú čakať, prišli so samoobslužnými pokladňami. Bez čakania si sami strčíte tovar pred čítačku čiarových kódov, sami si všetko nablokujete, zúčtujete a zaplatíte. Keď sa ale obsluhy spýtate, akú zľavu dostanete za to, že ušetríte hypermarketu náklady na pokladňu vybavenú počítačom a pracovníka a jeho mzdu vrátane daní a odvodov, odpovede sa zväčša nedočkáte… Ľudí lákajú na to, že vraj ušetríte čas a nemusíte stáť v rade…

Na vlakových a autobusových staniciach už dávnejšie sú k dispozícii samoobslužné skinky na úschovu batožiny. Nemusíte stáť v rade pred okienkom, jednoducho vhodíte mincu, nastavíte číslný kód a … prevádzkovateľ ušetril na ľuďoch.

Špičkovým „automatom“ sú poštové priečinky. Pošta vám nemusí nosiť/voziť poštu do firmy alebo do bytu a za túto úsporu vám dá zaplatiť každý mesiac niekoľko eur a pre poštu si chodíte v pracovnom čase sami. Po vyzdvihnutí obsahu priečinku si ešte postojíte v rade pri okienku na vydanie zapísaných zásielok, balíkov či dobierok. Ale aj tomu bude vraj za chvíľu koniec. Pri objednávke napríklad z eshopu s vyberiete doručenie balíka do automatu, zaplatíte za tovar, doručenie aj automat, dostanete kód a termín dodávky a idete si takých 20 kilometrov autom k najbližšiemu poštomatu vybrať si svoju zásielku. A môžete hoci aj o polnoci. A to sa oplatí, nie? Najmä pre poštu, ktorá ušetrí za benzín, za ľudí a vám to dá ešte aj zaplatiť.

Ak lietate aerolinkami, iste sa vám už stalo, že check-in ste vybavili nie s peknou kočkou za pultom, ale s automatom. Pred nedávnom možno prima spestrenie,a le akosi ubúda tých slečien za pultami a ostávajú len automaty. Neberú si dovolenku, nepotrebujú maródku a dokonca ani neštrajkujú. Kam sa ale podeli tie ženy? Čo myslíte?

V parkovacích garážach nákupných centier tiež platíte väčšinou cez automat, však? Aspoň je jasné, že sa nejedná o parkovisko strážené, iba platené.

Iste si aj sami viete predstaviť vo svoje práci alebo vo svojom okolí činnosť, ktorá by sa dala zrýchliť, zautomatizovať tak, aby tam nemusel sedieť či stáť nejaký pracovník. Predstavte si, že miesto vás bude na stene nejaká bedňa, do ktorej človek hodí mincu, naťuká nejaké kódy, vyberie si nejaké možnosti a bude vybavený. A kde budete v tom čase vy? Čo myslíte, poverí vás zamestnávateľ inou, dôležitejšou úlohou? Alebo budete na úrade práce?

Automaty sa rozširujú čím ďalej tým viacej. A ľudí ubúda. Ak sa vám tento trend nepáči, nevyužívajte automaty a vždy keď je to možné, žiadajte dozor alebo pomocnú obsluhu o asistenciu. Dajte najavo, že s takouto automatizáciou nesúhlasíte. Dajte vedieť, že namiesto stroja chcete komunikovať so živým človekom. Firma sa totiž o ušetrené peniaze za ušetrených ľudí s vami ako so zákazníkom nerozdelí. A jedného dňa sa môže stať, že prídete do práce a na vašom mieste bude stáť nejaký automat…

5 komentárov

 • Ukradli mi článok | Naše hobby 29. augusta 2012 Odpovedať

  […] sa jedná o článok Chcete si udržať prácu? Ignorujte automaty. Článok bol strojovo preložený do češtiny a zverejnený na serveri doruceni.cz. […]

  WordPress 3.3.2 WordPress 3.3.2
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/3.3.2
 • mirexxx 21. októbra 2012 Odpovedať

  Dobrý článok, je to tak, kapitalisti sú čím dalej tým viac nenažratí, a skončí to potom ZLE !

  Internet Explorer 9.0 Internet Explorer 9.0 Windows 7 Windows 7
  Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.1; Trident/5.0)
 • monitor 22. októbra 2012 Odpovedať

  no, pozrime sa nato aj z druhej strany:

  akakolvek praca, ktora moze byt automatizovan, by aj mala byt automatizovana (ak ju nerobi clovek dobrovolne, z nadsenia, z pasie, ako hobby)

  Lebo je to plytvanie ludskym potencialom, ak ma ZIVY clovek robit manualnu, ubijajucu robotu…

  Jasne, ze je to velky spolocensky problem, ak sa stracaju pracovne miesta, ale podobne veci tu uz boli:
  skoro 100% muzov stratilo svoj job „lovca“, skoro 100% zien svoj job „zberacky“, a podobne…

  Chromium 18.0.1025.151 Chromium 18.0.1025.151 Ubuntu 10.10 x64 Ubuntu 10.10 x64
  Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/535.19 (KHTML, like Gecko) Ubuntu/10.10 Chromium/18.0.1025.151 Chrome/18.0.1025.151 Safari/535.19
  • redakcia 22. októbra 2012 Odpovedať

   Pokiaľ by bol problém nedostatok ľudí, treba privítať rast počtu automatov. Lenže máme iný problém, mnoho nezamestnaných a firmy, ktoré znižujú náklady, aby zvýšili zisk. Lenže za chvíľu nebude mať kto kupovať, lebo ľudia bez práce sú ľudia bez peňazí.

   Článok nie je o tom, aby ľudia dreli. Je o tom, že ľudia prichádzajú o zdroj príjmov a spoločnosť, ktorá to toleruje, bude onedlho mať vážne problémy….

   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
 • jazz 23. októbra 2012 Odpovedať

  vždy, keď sa na mňa v Tesku vrhne nejaké indivíduum, aby som nestál v rade pred pokladňou, ale šiel si nákup namarkovať a zaplatiť sám, odvrknem mu, že nemám záujem. a ako stúpa agresivita týchto hlupákov, ktorí sami pod sebou pília konár, správam sa agresívnejšie aj ja.
  odmenou mi je, že ma poznajú už asi všetky pokladníčky, vždy prehodíme pár viet, zasmejeme sa a ja spokojný s nákupom odchádzam.
  takisto kašlem na ich club kartu, pretože mi nikto z tzv. menežmentu nevie povedať, ako používanie tohto chytáku na blbých zlepšuje pozíciu pokladníčok v obchodoch.
  a myslím si, že toto je to najmenej, čo môžeme pre tie vykorisťované a šikanované ženy v pokladniach urobiť. lebo ak nebudeme stáť v rade pred pokladňou, pokladňu jednoducho zrušia. a my sa budeme musieť presunúť do radu pred automatickou pokladňou a budeme v ešte väčšom lajne, než sme teraz…

  môj ideálny obchod je koloniál pana Bajzu (Bylo nás pět).

  Google Chrome 22.0.1229.94 Google Chrome 22.0.1229.94 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.4 (KHTML, like Gecko) Chrome/22.0.1229.94 Safari/537.4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.