web analytics

K chovu brojlerov potrebujete mrazničku

Chov sliepok je tradičnou činnosťou na vidieku, ktorému sa okrem starších ľudí začínajú opäť venovať aj mladší chovatelia, ktorí znovu objavili vidiek a zmenili bydlisko z mesta na dedinu. Chov sliepok na vajíčka, ako súčasť zdravej výživy, pomáha tiež znižovať závislosť od nákupu potravín za peniaze. A k produkcii vajec je možné pridať aj produkciu vlastného mäsa. Čo k tomu potrebujeme?

K samotnému chovu sliepok potrebujeme chovateľské zariadenie, krmivo a zázemie.

Chovateľské zariadenie pre sliepky

Bavíme sa o kuríne. Dajú sa kúpiť hotové, i keď nevydržia večne a nie sú ideálne, ale na začiatok, prečo nie. Ideálne je postaviť ho v uzatvorenej voliére, aby boli sliepky chránené proti predátorom zo vzduchu aj na zemi. Šikovný kutil si ho postaví aj sám, návodov na kurín je plný internet. Možnosť vypustiť sliepky do (časti) záhrady je výhodou, ktorá okrem iného šetrí náklady na krmivo a zvyšuje produkciu vajec.

Krmivo pre sliepky

Väčšina ľudí si myslí, že sliepkam stačí pšenica a zvyšky z kuchyne. No stačí na prežitie, na efektívnu produkciu vajec je to málo. Pre obsah živín, ktoré sliepky potrebujú a obsahujú ho len kompletné kŕmne zmesi pre nosnice. Alebo k pšenici a zvyškom zeleniny ich musíte púšťať do záhrady. Tiež nesmiete zabúdať na čistú vodu každý deň v napájačke.

Produkcia vajec

Väčšina začiatočníkov chová cca 5 sliepok, lebo to vraj bežnej rodine stačí. To predstavuje v sezóne asi 4, občas 5 vajec denne, v zime ste radi za dve. A to vám nesmie žiadna ochorieť alebo skapať. A ani si nemôžete urobiť slepačiu polievku. Preto odporúčam urobiť kurín väčší a chovať do desať sliepok. A občas nejakú pripraviť k nedeľnému obedu.

Produkcia mäsa

Keď máte záujem chovať hydinu na mäso, je väčší počet sliepok nosníc jednou z možností. Druhou je chovať špeciálne plemeno sliepok na mäso, akou sú brojlery. Pre ne však musíte mať osobitný kurín a voliéru, pretože sa správajú úplne inak, ako nosnice a tiež musia byť kŕmené inou zmesou.

V závislosti od konkrétneho druhu/plemena brojlerových kurčiat ich treba chovať do veku cca 14-18 týždňov, kedy majú váhu bez peria, nevypitvané medzi 3 až 5 kilo, kohúty bývajú ťažšie. Počet by ste mali zvoliť taký, aby ste ich v tomto veku mohli zarezať a spracovať. Všetky v priebehu jedného týždňa. Jednak ďalší chov je nefektívny (veľa žerú a málo priberajú), jednak dospievajúce kohúty sa učia (nepríjemne) kikiríkať. A priveľké brojlery ťažko znášajú letné teplá, kapú.

Takže pri brojleroch máte naraz veľké množstvo mäsa, ktoré ak nemôžete rozdať v rodine, tak treba uskladniť. A na to potrebujete dostatočne veľkú chladničku s mrazničkou.

Výhodou domáceho chovu hydiny je to, že viete, čím ich kŕmite a teda viete, čo jete. Ak musíte všetko krmivo kupovať, kilo dochovaného mäsa vás rozhodne nevyjde lacnejšie, ako sú aktuálne ceny v predajniach. No to sa môže ľahko zmeniť, podobne ako narástla cena vajec, ale domáce sú aktuálne lacnejšie. No nespornou výhodou domácej produkcie mäsa a vajec je ich čistota a kvalita, bez prídavných látok. A teda zdravší človek.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.