web analytics

Ako spíliť vysoký strom medzi dvomi domami

Ľudia si radi sadia k príbytkom stromy, aby im poskytovali nie len radosť, ovocie, ale aj tieň a poskytovali mikroklímu, kde sa dá existovať najmä v letných horúčavách. No už pri výbere druhu stromu treba myslieť na to, aby taký strom neskôr neprerástol cez hlavu, ale najmä cez strechu a nezačal byť problémom. Keď sa zanedbá správny výber a neskôr rez, neostáva len taký strom odstrániť. No čo keď stojí na mieste, kde na spílenie stromu nie je priestor bez rizika poškodenia niektorej zo striech alebo susedných drevín?

Sami sme sa v takej situácii ocitli trikrát, tak snáď môžeme napísať, aké je najlepšie riešenie. V prvom prípade pred rokmi sa jednalo o rad smrekov, ktoré zasahovali do verejného chodníka. Na prácu sa podujal jeden člen rodiny, nie profesionál, no dostatočne skúsený. Z troch pokusov sa mu dva razy podarilo položiť statné ihličnany do medzery tak, aby neohrozil ani neobmedzil ľudí na verejnom priestranstve, tretí raz „štrajchol“ strechu hospodárskej stavby… Pilčík bol so svojou prácou spokojný, ja som vec vyhodnotil ako neúspech. Pretože súhlasím s tvrdením, že „žena nemôže byť tak trochu tehotná“.

Pred pár rokmi sme získali ovocný sad a s ním aj problém veľkého orecha, ktorého konáre takmer ležali na škridlovej streche starej stodoly. Kým mala stodola aj orech jedného majiteľa, o nič nešlo. No keď orech majiteľa zmenil, zmenila sa aj právna definícia a následky nekonania majiteľa sadu s orechom voči majiteľovi stodoly. Situáciu vyriešilo objednanie profesionálneho pilčíka-lezca po stromoch, ani jeden konár nie len, že nespadol na susedovu strechu, ani sa jej nedotkol. Orezanie veľkého orecha pritom rešpektovalo budúci rast dreviny a každý rez bol vedený s vidinou ďalšieho zdravého vývoja stromu. Spolu s pohostením to netrvalo tri hodiny. Pravda, zarobiť na to trvalo trochu dlhšie 😉

Súvisiace:  Predjarný postrek a iné formy ochrany

Do tretice najčerstvejší prípad. Malá vŕba s kučeravými konárikmi vyrástla tak, že prerástla majiteľke cez hlavu a nám cez strechu. Dôchodkyňa sama nebolo schopná či ochotná problém riešiť, no dala nám súhlas sa o strom postarať. Vďaka tomu, že vlastníme pre náš sad dôležité teleskopické náradie aj niekoľko rebríkov a mám za sebou aj nejakú tú profesionálnu kariéru s rebríkom, rozhodol som sa vyriešiť problém svojpomocne aj napriek problémom, ktoré stáli v ceste. V ceste stromu smerom k zemi.

Desať metrov vysoký strom stál meter od steny nášho domu, pri páde vľavo by mu vadili kovové konštrukcie sušiakov na prádlo a náš plot, trochu severnejšie už by trafil strechu rodinného domu majiteľky stromu. Na opačnú stranu zas zavadzal statný orech a vedľa jabloň a medzera smerom k domu bola úzka na korunu. Smerom od domu stáli už spomínaná jabloň a ďalšie dreviny. Chcelo by to teleskopicky zasunúť strom do zeme…

Takže plán bol nasledovný. Zospodu postupne orezať bočné konáre a prevísajúce haluze a po „očesaní“ kmeňa na maximum zrezať vrchovec s riadeným pádom pomocou lana a neskôr pozrezávať kmeň až k zemi. Pretože haluziny bolo neúrekom, medzi jednotlivými etapami bolo potrebné postrihať vetvy na malé kúsky a podonášať ich preč, aby bolo miesto, kam postaviť rebríky, potrebné na prácu. Keďže strecha je plechová, nebolo možné zložiť pár škridiel a urobiť zákrok z laťovania strechy.

Teleskopické náradie

Aby sa eliminovali škody padajúcimi vetvami na zem na veci na zemi sa nachádzajúce, najskôr sme univerzálnymi teleskopickými predĺženými nožnicami Fiskars poodstrihávali po obvode koruny menšie halúzky, čím sme sa zároveň vedeli lepšie dostať do koruny k tým hrubším vetvám. Čo nešlo dočiahnuť zo zeme, dokončili sme z malého rebríka. Krátke a ľahké vetvy bez problémov mohli dopadnúť aj na plechovú strechu, zväčša z výšky 1 až 1,5 metra.

Súvisiace:  Podopretie starých stĺpov v plote

V druhej fáze prišli na rad hrubšie konáre, pomohla zahnutá prerezávacia pílka s teleskopickou násadou, ako inak Fiskars. Násad je niekoľko dĺžok, naša stredná má dĺžku 1,5 až 2,5 metra. Zahnutá pílka nevypadne z rezu na konári vo výške, pomáhajú tomu dva háky na koncoch, z toho spodný svojím ostrím dokáže odrezať malú halúzku, ak si treba pre rez urobiť miesto. A vrchným dokážete tiež pritiahnuť si halúzku k zemi, ak ostane v korune zakliesnená.

Keď ručný pohon nestačí

Píliť ručne nad hlavou vyžaduje dosť námahy, oveľa viacej, ako v úrovni ramien. Náradie Fiskars je pevné a ľahké, ale keď ho máte vysoko nad hlavou, trochu námahy vynaložiť musíte. A keď tých konárov je trochu viac a začínajú byť trochu hrubé, príde vhod mechanizovaný pomocník.

V našom prípade akumulátorová vyvetvovacia píla Parkside. Tiež teleskopická, v podstate reťazová píla s krátkou retiazkou. Tiež sa na nej dá nastaviť uhol reťaze voči rukoväti, takže rezanie nad hlavou je nie len pohodlné, ale aj bezpečné.

Pri všetkej tej práci na rebríku sme dbali na zvýšenú opatrnosť. Nejde len o to, odrezať konár, ale najmä o to, kadiaľ bude padať a kam dopadne. Teda mimo miesta, kde stojí obsluha náradia na rebríku a kde sú pomocníci na zemi! Čím hrubšie konáre sme rezali, tým sme robili kratšie kúsky, lebo fyzika nepustí, ťažké veci naberú smerom dole veľkú rýchlosť a svoju kinetickú energiu odovzdajú predmetom na zemi alebo zemi samotnej vo forme silného úderu. Treba na to myslieť.

Samotný vrchovec treba urobiť čo najmenší. Orezávaním som ho urobil asymetricky tak, aby mal tendenciu padať do zvoleného voľného priestoru. Jedna vetva bola ukotvená na silný popruh, ktorý zľahka napínal pomocník na zemi. Do kmeňa pod popruhom bol vedený šikmý rez zhora z opačnej strany, ako plánovaný smer pádu.

Súvisiace:  Upravte si záhradnú konvu na polievanie

Postupne sa vrchol stromu začal nakláňať a keď už bolo jasné, že padá k zemi, obsluha dole mocne potiahla za popruh, čím odklonila vrchol čo najviac od kmeňa, aby bol pilčík na strome v bezpečí. Samozrejme, že rebrík bol kotvený popruhom ku kmeňu, mierny náraz koruny do kmeňa a toho do rebríka bol očakávaný. A bočný pád rebríka spolu s pilčíkom by neveštil nič dobrého…

Na záver prišla k slovu akumulátorová reťazová píla Parkside na dva akumulátory 20V/8Ah, ktorou bol zvyšok kmeňa narezaný na krátke kúsky, vhodné na štiepanie a neskôr na kúrenie (po vysušení).

Počas odstraňovania problémového stromu neprišiel k úrazu žiadny človek ani žiadna strecha či iná konštrukcia. A ani žiadne tu popisované náradie Fiskars a Parkside, bez ktorých by táto operácia nebola možná.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.