web analytics

Pákové batérie vŕzgajú

Pákové vodovodné batérie sú obľúbené v kuchyni aj kúpeľni pre svoju jednoduchú obsluhu aj úsporu vody. Takmer nevyžadujú nijakú údržbu a majú dlhú životnosť. Na rozdiel od obyčajných kohútikov nekvapkajú, čím šetria vodu aj peniaze a často aj dobre vyzerajú. Len občas vŕzgajú. Čo to spôsobuje a ako tomu zabrániť?


Pákové batérie umožňujú významne šetriť poplatky za teplú aj studenú vodu tým, že jednou kombinovanou pákou umožňujú nie len vodu púšťať a zastavovať, ale aj súčasne nastaviť pomer teplej a studenej vody a tento zachovať aj pri zastavení vody. Takže pri opakovanom zastavovaní a púšťaní vody nemusíme nastavovať tento pomer a šetríme tým zbytočne odpustenú vodu. Toto využijeme najčastejšie pri umývaní riadu alebo sprchovaní.

Konštrukčným prvkom, ktorý toto všetko umožňuje, býva keramická kartuš vo vnútri pákovej batérie. Nevyžaduje prakticky nijakú údržbu, niekedy je vhodné po pár rokoch používania ju utiahnuť, čo urobí skúsený inštalatér za chvíľku.

drez

Avšak po krátkom čase používania sa môže u pákovej batérie prejaviť nepríjemné vŕzganie pri jej používaní, pri zatváraní a otváraní vody. Čo spôsobuje toto vŕzganie pákových batérií?

Väčšina ľudí po použití pákovej batérie ju nechá v polohe, v ktorej vodu zastavila. Ak je to poloha teplej vody, teplá voda potom zohreje kartuš. A tá začne vŕzgať. Stačí, ak prepnete na studenú vodu, necháte jej trochu odtiecť a po chvíli vŕzganie prestane. A pri zastavovaní teplej vody, ak už nepotrebujete ponechať namiešaný pomer teplej a studenej vody, prepnite na studenú vodu a trochu ju nechajte odtiecť. Len aby vychladla páková batéria.

Správnym používaním pákovej batérie nie len, že predĺžite jej životnosť, ale súčasne zabránite rôznym pazvukom, ktoré sa z nej môžu linúť počas používania.
 

 

2 komentáre

 • Pavelkos 22. júna 2017 Odpovedať

  Pozor!!!! Pokud si budete chtít v kuchyni měnit nástěnnou baterii, pak počítejte, že budete muset použít redukci!! Nedávno jsem si to četl v jednom zajímavém článku.

  Google Chrome 59.0.3071.109 Google Chrome 59.0.3071.109 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/59.0.3071.109 Safari/537.36
  • redakcia 22. júna 2017 Odpovedať Autor

   To nie je pravda. Nestrašte našich čitateľov.

   Či bude nejaká redukcia potrebná alebo nie, to záleží od toho, akú batériu majú v kuchyni teraz a akú sa rozhodnú namontovať. A každý remeselník-vodár má v brašni všetky potrebné drobnosti,vrátane tesnení a redukcií.

   Firefox 54.0 Firefox 54.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:54.0) Gecko/20100101 Firefox/54.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.