web analytics

Kreditná alebo debetná karta?

Ako platíte v obchode? Kreditkou? Áno? A ste si istý? Sú ľudia, čo za svoje nákupy alebo služby platia kreditnou kartou, ale veľa ľudí platí kartou debetnou. Navonok vyzerajú rovnako, obe sú plastové karty s čipom alebo magnetickým pásikom, ale rozdiel je vo vzťahu k peniazom či účtu. Ako to teda je?

Dnes už asi nikto nezistí, prečo sa pred mnohými rokmi ujal pre platobnú kartu názov „kreditná karta“. Pre výber hotovosti z bankomatu alebo pre možnosť bezhotovostnej platby začali banky svojím klientom vydávať k ich účtom platobné karty. Hlavne pre ľudí, čo veľa cestujú, výborná vec. Aj keď banky si vždy za svoje služby s vašimi peniazmi nechali dobre zaplatiť, to je ale námet pre iný článok.

Keď platíte kartou za nákup, môžete platiť svojimi peniazmi na svojom účte, alebo peniazmi, ktoré vám banka požičiava. Alebo iná inštitúcia, vydavateľ karty. V prvom prípade ste obmedzený len zostatkom peňazí na vašom účte, v druhom výškou úveru, teda kreditu, ktorý vám bol priznaný. Teda kreditnou kartou platíte cudzími peniazmi a svoje peniaze používate pri platbe debetnou kartou. Debet znamená, že znižujete množstvo peňazí na (svojom) účte.

Peniaze ale zadarmo vám nikto nedá. A ani nepožičia. Banka alebo iná inštitúcia, vydavateľ debetnej karty, poskytovateľ pôžičky, od vás bude chcieť, aby ste peniaze včas vrátili a súčasne bude chcieť za poskytnutie pôžičky aj nejaký zisk, úrok. A poplatky, samozrejme. Za vydanie karty, za vedenie účtu, za omeškanie… Mnohé kreditné spoločnosti v zmluvných podmienkach určujú, že určité obdobie od čerpania kreditu, teda poskytnutia úveru, úrok platiť nemusíte. Môže to byť 30 alebo aj 45 dní. Po uplynutí tejto doby začínate platiť úroky za každý mesiac. Ale pozor, „mesiac“ môže byť v zmluve definovaný nie ako kalendárny, ale ako dvadsaťosemdňový mesiac. A hravo máte takých mesiacov do roka trinásť a úroky rastú…

Niekedy môže byť výhodné platiť kreditkou, teda požičanými peniazmi. Možno bude výplata až o desať dní a nakúpiť chcete už dnes, možno nemôžete čakať. Len si zrátajte, či sa vám poplatky za kreditnú kartu a prípadné úroky oplatia za ten okamžitý nákup. Doba je neistá.

1 komentár

  • Kto koho zdržuje? | Osobný blog 22. decembra 2012 Odpovedať

    […] na účet. Pani sa nedala, kontrovala späť. Ona má účet, aj kartičku k nemu (myslela platobnú debetnú kartu?), ale dôchodok si vyberá osobne na pošte. A pre prípad, že by ochorela, má jej dcéra […]

    WordPress 3.4.2 WordPress 3.4.2
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/3.4.2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.