web analytics
Pre koho sú pôžičky určené?

Splátkový karneval

Stretol som svojho bývalého kolegu, už dôchodcu, na chodbe administratívnej budovy, hľadal firmu poskytujúcu úvery občanom. Pýtal som sa ho, prečo chce pôžičku od takejto firmy. Odpovedal, že preto, lebo žiadna banka mu nechce požičať 400 EUR, pretože mu nevyjdú splátky z jeho dôchodku. „A u týchto vám vyjdú?“ Na chvíľu sa zamyslel a potom zamieril smerom k východu.

Dnes už sú banky ochotnejšie poskytovať úvery, ako voľakedy. Nevyžadujú také vysoké ručenie. Pôžičky je ľahké získať aj od nebankových firiem, často však vyžadujú ručenie domom alebo bytom, čo občas vyvoláva otázky, či sa nešpecializujú skôr na tie byty a pôžičky sú len spôsobom, ako k tým bytom lacno prísť.

Pre koho sú pôžičky určené?

Starý vtip hovorí, že úver dostanete vtedy, keď preukážete, že ho nepotrebujete. Čosi na tom ale bude. Veľa ľudí si berie pôžičky preto, že nemajú peniaze. Nie preto, že im chýba okamžitá hotovosť, ale preto, že im chýba príjem. A to je veľká chyba. Ak chcete kúpiť drahšiu vec, ale nemáte k dispozícii potrebnú sumu, ale máte zaistený pravidelný a bezpečný príjem, z ktorého dokážete vyžiť a dosť aj odložiť, úver môže byť pre vás výhodný. Ak však potrebujete súrne zaplatiť nejakú platbu či nebodaj splátku iného úveru a nemáte takmer nijaký príjem, či iba taký malý, že zaplatíte nájom, energie a stravu, tak v tejto situácii si brať pôžičku je finančná sebevražda.

Pre koho sú pôžičky určené? Všetky pôžičky treba vrátiť, teda aspoň by sa patrilo. A to nie len požičanú sumu, ale aj úroky. A tie nebývajú malé! Väčšina pôžičiek sa spláca mesačnými splátkami, ktoré obsahujú splátku istiny (požičanej sumy) a úroku, prípadne aj poplatku za úver či vedenie úverového účtu. Ak sa nechcete dostať do problémov, malo by z vášho príjmu po zaplatení všetkých účtov a stravy a bývania zostať aspoň toľko, koľko je mesačná splátka úveru. A to po celú dobu splácania. Čo s vaším úverom a aj rodinným rozpočtom by spravila náhla strata zamestnania si určite viete predstaviť…

Banky aj úverové a splátkové spoločnosti nemyslia na vaše dobro a rodinné šťastie, myslia na svoje peniaze a svoj zisk. Na seba a svoju rodinu musíte myslieť predovšetkým vy sami. Aby ste nemali problémy s exekútorom, aby ste sa nestali zrazu bezdomovcom, aby ste zvládali uživiť svoju rodinu aj v horších časoch. Preto si dobre zvážte, či zamýšľanú vec naozaj kúpiť potrebujete, či pomocou nej zarobíte alebo ušetríte náklady alebo sa len jedná o nejaký luxus, bez ktorého môžete žiť.

Kam sa pozriete, tam vám ponúknu nejakú pôžičku alebo nákup na splátky. Či už sa jedná o darčeky na Vianoce alebo dovolenku či auto. Alebo aj notebook. Alebo len hotovosť a vy si poviete, čo s ňou spravíte. A pritom zaplatíte len XX eur mesačne. To ide, nie?

Kde je háčik? Nikto vám nepovedal, ako dlho budete tých pár eur platiť každý mesiac…. A aj keď inflácia každoročne znižuje hodnotu peňazí a 100 eur dnes nie je to, čo bolo sto eur pred tromi rokmi, máte istotu, že aj váš zamestnávateľ vám každoročne zvýši plat minimálne o infláciu, aby sa vám splácalo ľahšie? A koľko vlastne za celú pôžičku zaplatíte? Či vám to stojí za to, si musíte rozhodnúť sami.

Pôžička môže vyriešiť problém, úver môže splniť sen. Požičiavajte si však s rozumom.

1 komentár

  • Bezdarčekové Vianoce | Naše hobby 28. novembra 2012 Odpovedať

    […] Kohokoľvek, hlavne nech míňame peniaze. A najlepšie míňať tie, čo ešte nemáme. Pôžičku vám dajú okamžite, v hotovosti alebo tovar na splátky a platiť začnete až v novom roku… ak neprídete […]

    WordPress 3.3.2 WordPress 3.3.2
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/3.3.2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.